Trójwymiarowy świat

0

Zwykła nawigacja to za mało. Standardowe rozwiązania takie jak: TMC (informuje o zbliżaniu się do przeszkód i korków), lista budynków użyteczności publicznej (POI), spis „Czarnych Punktów” dostarczony przez Komendę Główną Policji, już nie wystarczają. Czy nawigacja w trójwymiarze jest wymarzonym rozwiązaniem?

MapaMap 5.1 Becker Real 3D to 16 miast zawierajacych trójwymiarowe bryły budynków. Kosztuje 229 złotych.

Jeśli masz problem z czytaniem map – zwyczajna nawigacja może nie wystarczyć. Orientację w terenie ułatwi obraz w technologii 3D. Przedstawione w trójwymiarze budowle są dobrym punktem odniesienia. Dzięki nim szybciej odnajdujemy cel podróży i możemy określić swoje położenie względem rzeczywistej drogi. Wizualizacje zaproponowane przez producentów polskiej AutoMapy i MapaMap, pozwalają na dokładne określenie trasy jazdy i jej zaplanowanie. Sprawiają, że podróżowanie staje się łatwiejsze i, co tu ukrywać, przyjemniejsze. Łatwa obsługa i użyteczne oprogramowanie to standard, od którego producenci również w tym przypadku nie odbiegają. Co się tyczy jakości budowli, liczyłyśmy na więcej. Na razie trudno spodziewać się dokładnego ich odwzorowania. Nie zoaczymy więc w trójwymiarze dokładnego kształtu mijanego budynku, ani koloru jego elewacji. Przynajmniej na razie. Ale za to zobaczymy skalę budowli. Jeśli więc na ulicy, którą jedziemy będą wieżowce i baraki – klocki odpowiednich rozmiarów: niskie i wysokie – zobaczymy również na ekranie panelu nawigacyjnego.

Nawigacja AutoMapy, to jak twierdzi producent, 703 miasta i miejscowości zawierające budynki 3D. MapaMap ma w swojej nowej wersji tylko 16 miast z takimi budynkami. Producenci planują jednak poszerzyć swoją ofertę. – Mamy zamiar jeszcze w tym roku wprowadzić do naszej nawigacji wybrane, najbardziej charakterystyczne dla każdego miasta budynki odwzorowane fotorealistycznie, czyli tak zwane LandMarki – informuje Łukasz Brzostek, kierownik działu marketingu firmy IMAGIS, producenta MapaMap.

Dokładność 3D

Świat w trójwymiarze to propozycja dla tych z nas, które podróżują dużo przez największe miasta w Polsce i nie potrafią się w nich odnaleźć.

Wysoka miejska zabudowa często dezorientuje. Obraz 3D sprawia, że łatwiej możemy zaplanować sobie trasę, określić, kiedy mamy skręcić i kiedy sygnalizować swoje zamiary drogowe. Często, gdy używamy zwykłej nawigacji, dojeżdżamy na miejsce i mimo to pół godzimy szukamy obiektów, które są celem naszej podróży. Nawigacje, w których można włączyć funkcję: REAL 3D (przestrzenny obraz), zamienia obraz w ekranie na niemal idealne odzwierciedlenie rzeczywistości, znacznie to ułatwiają. Pozwalają również na określenie dokładnej odległości do celu i rzeczywistego czasu, w jakim możemy tam dotrzeć. Co więcej, oprócz zwykłych budynków, nawigacja pokazuje również kształt najbardziej wyszukanych zabytków. Podczas, gdy pasażerowie podziwiają je przez okno, kierowca może zadowolić się obrazem w ekranie.

Nawigacja z budowlami w trójwymiarze to dobra propozycja na przystawkę. Zadowala, ale nadal mamy ochotę na główne danie. Czekamy na dalsze propozycję producentów. Czy obraz na ekranie zacznie wyglądać niedługo dokładnie tak jak z szybą samochodu?

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKobiece GPS-y
Następny artykułGniazdko 230V w aucie?