CB radio w komórce

Ostrzegam innych, więc inni mnie ostrzegą. Lojalność kierowców to podstawa działania CB radia. Reguły gry są takie same, zmienia się tylko rozmiar urządzania – CB radio w komórce.

SpeedAlarm to społeczność kierowców, którzy ostrzegają się wzajemnie o kontrolach radarowych („suszarkach”), wypadkach i innych zagrożeniach na drodze. Korzystając z własnych telefonów komórkowych utrzymują ciągłą łączność z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego.

Wyobraźmy sobie, że zamiast metrowej anteny na dachu i odbiornika, który cały czas szumi, możemy mieć CB radio w… komórce.

Subtelny pomocnik

Nie musimy nic mówić, jak w przypadku CB radia. Aby ostrzec innych o mijanym radarze, wciskamy dwa przyciski telefonu, a informacja rozsyłana jest do wszystkich kierowców w okolicy. Komórka sama odbiera i analizuje ostrzeżenia. Przestrzega nas z wyprzedzeniem w chwili, gdy zbliżamy się do zagrożenia. Komunikat jest głosowy. Dodatkowo pojawia się informacja na ekranie telefonu. Program zna również położenie fotoradarów.

Dołącz do społeczności

Aby dołączyć do społeczności należy zainstalować program SpeedAlarm na swoim telefonie komórkowym. Potrzebny będzie nam również GPS wbudowany w telefon lub zakupiony osobno. Aby zaistalować SpeedAlarm należy wejść na stronę poducenta i z umieszczonej tam listy, wybrać model telefonu jaki posiadamy. Sam program nic nie kosztuje, jednak podczas jego pracy mogą wyskakiwać reklamy. Musimy również zapłacić 2 zł za sms’a instalacyjnego. Odbieramy wiadomość i uaktywniamy system. Po włączeniu aplikacja łączy się z innymi kierowcami za pomocą łącza internetowego, dostępnego w każdej komórce. SpeedAlarm przesyła minimalne ilości danych – niecałe 100 kB na trasie 300 kilometrów. Użytkownik płaci operatorowi tylko za otrzymane i wysyłane dane – nie za czas połączenia.

Jak się rozliczyć?

Opłaty naliczane są z góry za określoną jednostkę taryfikacyjną. W zależności od operatora i taryfy jest to 0,001kB, 1kB, 10kB, 50kB, 100kB, a nawet 500kB. Czym mniejsza jednostka taryfikacyjna tym lepiej, podobnie jak w przypadku rozmów naliczanie sekundowe jest korzystniejsze niż minutowe. Warto podkreślić, że bardziej opłacalne jest wykupienie pakietów internetowych, dzięki którym można obniżyć całkowite koszty do kilku złotych miesięcznie. Stawki wahają się od najniższych 2 gr/100kB w pakietach internetowych do najwyższych 66/100kB bez uruchomionych pakietów.