Szybciej w góry?

0

Dwupasmowa droga do Zakopanego ma powstać nie wcześniej niż w 2030 roku. Czy to znaczy, że przez najbliższe 20 lat mamy jeździć w takich warunkach, jak dotychczas? Niekoniecznie.

k1

Na drogach Podhala ruszył właśnie Inteligentny System Sterowania Ruchem, który ma poprawić sytuację na drogach. Jego działanie jest bardzo proste. Przy drogach zainstalowano świetlne tablice, które informują kierowców o natężeniu ruchu, a także czasie przejazdu różnymi drogami. Dzięki temu kierowcy mogą wybrać tę najlepszą (w domyśle: najszybszą) drogę.

Tablica prawdę Ci powie?

Urządzenia pomiarowe zamontowano przy trasach prowadzących pod Tatry. Zasilane są bateriami słonecznymi. Nieprzerwanie analizują natężenie ruchu, a niektóre z nich monitorują także warunki atmosferyczne. Informacje z urządzeń pomiarowych przesyłane są do Regionalnego Nadzoru Ruchu w Krakowie. Tam tworzony jest model ruchu samochodowego, a informacje te wyświetlane są następnie na tablicach świetlnych przy podhalańskich drogach.

Test już w ten weekend

Czy inteligentny system sterowania ruchem poprawi płynność ruchu na podhalańskich drogach? Prawdziwy test czeka ten system już w ten weekend, kiedy to w Zakopanem odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich. Spodziewanych jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi.

Wraz z rozpoczęciem systemu, ruszyła także strona internetowa www.wtatry.eu. Znajdziemy w niej szacunkowe czasy przejazdu na wybranych odcinkach, a także ujęcia z kilkudziesięciu kamer umieszczonych na drogach Podhala.