Sprawne hamulce podstawą bezpiecznej jazdy

Układ hamulcowy to bardzo istotny element naszego samochodu. Jeśli nie jest regularnie sprawdzany, a w konsekwencji nie działa sprawnie, wpływa to negatywnie na nasze bezpieczeństwo.

Podstawowym elementem układu hamulcowego są klocki i tarcze hamulcowe.Wraz z użytkowaniem auta, są one stopniowo ścierane. Poza normalnym zużyciem, mogą ulegać niespodziewanym awariom. Wpływać na nie może niewłaściwa eksploatacja, zły montaż lub wady materiałowe. Problemy z hamulcami nie zawsze wyczuwalne są od razu, a zużycie często postępuje powoli, dlatego niezmiernie istotne są regularne kontrole. 

Jakie są objawy zużycia klocków hamulcowych?

Stan klocków hamulcowych można sprawdzić samemu. Należałoby jednak wcześniej zdjąć koła, a nie przypuszczam jednak, żeby któraś autopolka chciała się tym osobiście zajmować. Warto jednak analizować objawy, które mogą świadczyć o zużyciu hamulców i w razie wątpliwości skontrolować auto w warsztacie. 

Podczas jazdy zwracaj uwagę na:

  • Drgania kierownicy – szczególnie wyczuwalne przy hamowaniu z dużych prędkości
  • Pulsacyjne hamowanie mimo stałego nacisku na pedał hamulca lub drganie pedału hamulca – mogą świadczyć o pęknięciu lub wykrzywieniu tarczy hamulcowej.
  • Piszczenie przy delikatnym hamowaniu – może świadczyć o nieprawidłowym montażu klocków, zdarzają się jednak klocki które mają naturalną tendencję do piszczenia.
  • Ściąganie auta przy hamowaniu – zaciski hamulcowe mogą być zablokowane przez korozję i hamulce nie działają równomiernie
  • Mniej skuteczne hamowanie – jeśli wyczuwamy spadek sprawności naszych hamulców, świadczy to o mocno zużytych klockach lub tarczach – jeśli zauważamy wydłużoną drogę hamowania oraz mniej ostre hamowanie przy całkowitym zatrzymywaniu się, koniecznie skonsultujmy to z mechanikiem

Co z hamulcem ręcznym?

Kontrolując układ hamulcowy często zapominamy o hamulcu ręcznym. Nie warto go lekceważyć gdyż wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ale także na większy komfort jazdy. Jeśli zauważymy jego mniejszą skuteczność, najczęściej doszło do zatarcia linki hamulca.

Warto wiedzieć, że starte klocki hamulcowe niszczą w konsekwencji tarcze hamulcowe, co automatycznie zwiększa koszty naprawy. Dlatego, jeśli zaobserwujecie coś niepokojącego, nie zwlekajcie z wizytą w warsztacie. Chodzi nie tylko o oszczędności, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo Twoje i innych użytkowników drogi.