Spotkanie pierwszego stopnia ze zwierzętami

0

Czy wiesz, że podczas jazdy leśnymi drogami czyhają niebezpieczeństwa, z którymi na co dzień się nie spotykasz? To przede wszystkim dzikie zwierzęta, które mogą wybiec pod koła samochodu w najmniej odpowiednim momencie.

W Polsce bardzo wiele dróg przebiega przez tereny zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. Chodzi o drogi pośród terenów leśnnych, które bardzo często przecinają szlaki zwierząt. W takich warunkach musimy zachować szczególną ostrożność.

W Polsce tereny, na których mogą pojawić się dzikie zwierzęta oznaczone są specjalnym znakiem. To żółty trójkąt z narysowanym jeleniem. To bardzo ważny znak, gdyż ostrzega nas, że przed nami znajduje się teren zamieszkiwany przez dziko żyjące zwierzęta. Broń boże nie można go lekceważyć. Widząc taki znak powinnyśmy zwolnić, by w czasie zagrożenia mieć czas na ewentualną reakcję.

Wszystko dlatego, że dzikie zwierzęta mogą pojawić się na naszej drodze nagle i niespodziewanie. A w dodatku ich zachowania nie można przewidzieć. Mogą wybiec nam na drogę, mogą przez nią przebiec, mogą w końcu wybiec i się wrócić.

W sytuacji, gdy zwierzyna wybiegnie nam na drogę najlepiej starać się ją ominąć. Zwykle wiąże się to z nagłym hamowaniem, które należy wykonać pulsacyjnie. Tuż przed zwierzęciem należy zwolnić pedał hamulca, by podczas wykonywania manewru pojazd był stabilniejszy.