Spaliny diesli groźne dla zdrowia

0

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Edynburgu zmierzył wpływ spalin silników diesla na grupie zdrowych ochotników w silnie zanieczyszczonych miastach. Wykryto, że cząsteczki te mogą nie tylko zwiększyć ryzyko zawału serca, ale także zwiększyć możliwość tworzenia się zakrzepów krwi w naczyniach krwionośnych, co z kolei może prowadzić do udaru.

Po badaniu stwierdzono ponadto, że reakcja wolontariuszy na gazy spalinowe z silników diesla, takie jak tlenek węgla i dwutlenek azotu, była podobna do reakcjei na małe cząsteczki stałe ukryte w układzie wydechowym. Zdziwienie naukowców było tym większe gdy odkryli, że to właśnie te cząsteczki, a nie gazy, mogą powodować choroby naczyń krwionośnych.

– Cząsteczki te powodują powstawanie niezwykle groźnych, silnie utleniających wolnych rodników, które wpływają negatywnie na naczynia krwionośne, co może powodować choroby układu krwionośnego – twierdzi dr Mark Miller, lider grupy badaczy Uniwersytetu w Edynburgu. – Jesteśmy w trakcie badania, które wskaże, które dokładnie cząsteczki stwarzają zagrożenie dla naszego zdrowia, byśmy mogli w przyszłości redukować ich ilość.

W świetle tych badań wyposażanie pojazdów w filtr cząstek stałych to już nie tylko sprawa wpływu na środowisko, ale także naszego zdrowia.