Samochody, które same jeżdżą?

Na bieżąco informujemy Was o pracach nad samochodami, które potrafią same się komunikować. Jak wyglądają postępy na tym polu?

Dziś coraz częściej powtarza się, że w przyszłości samochody będą zdolne same jeździć. Czy rzeczywiście taka jest przyszłość motoryzacji? Czy z czasem pojawią się w pełni automatyczne samochody, a pasażerom pozostanie co najwyżej podziwianie krajobrazów za oknem?

Koncern General Motors prowadzi obecnie zaawansowane prace nad samochodem, który potrafi samodzielnie się poruszać. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż GM nie jest w tego typu działaniach odosobniony, ale GM chce wprowadzić takie rozwiązanie jeszcze przed 2020 rokiem. Czy to realne?

– Technologia, nad którą pracujemy, ma w przyszłości w znacznym stopniu wspomóc kierowcę lub całkowicie przejąć obowiązki prowadzenia pojazdu – stwierdził Alan Taub, wiceszef ds. rozwoju koncernu GM. – Oczywiście, naszym nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo. Systemy te mają ostrzegać kierowców jeszcze zanim dojdzie do niebezpiecznej sytuacji – zakończył.

W pełni automatyczny samochód za mniej niż 10 lat to bardzo ambitny plan. Załóżmy jednak, że taki samochód zostanie skonstruowany i wyprodukowany do 2020 roku. Kto go kupi? Ile będzie kosztował? I wreszcie, kto będzie w stanie zaufać maszynie i oddać jej ‘ster’? Wokół automatycznych samochód krąży jeszcze wiele pytań, które na razie pozostają bez odpowiedzi. Czekamy. A Was będziemy informować. Na bieżąco 🙂