Zastanawiałyście się kiedyś nad podróżą do Wielkiej Brytanii? Pewnie nieraz tam byłyście. A samochodem? My, jako absolutne fanki tego środka lokomocji, sprawdziłyśmy dla Was o czym powinnyśmy pamiętać. Tam, na miejscu.
Ruch lewostronny
Ruch lewostronny to nie tylko trzymanie się przeciwnej niż normalnie strony jezdni. To także ciągła walka z nabytymi odruchami. Trudności będziemy miały przede wszystkim z automatycznym patrzeniem w lewo zamiast w prawo (np. przy dojeżdżaniu do drogi głównej) lub z jazdą na rondach. To jest mega dziwne uczucie!
Przestrzegaj przepisów
W Wielkiej Brytanii nie istnieje zasada prawej czy lewej ręki (z wyjątkiem dojazdu do ronda, gdzie pierwszeństwo ma nadjeżdżający z prawej). Nie ma prawie w ogóle równorzędnych skrzyżowań, jest za to bardzo dużo rond. Na angielskich drogach montowanych jest bardzo dużo kamer, a kierowcy łamiący przepisy są skutecznie ścigani i bardziej restrykcyjnie niż w Polsce karani.
Angielscy piesi
Angielscy piesi są przyzwyczajeni, że kierowcy przepuszczają ich nawet przy czerwonym świetle, więc bądź gotowa, że, niezależnie od światła, w każdej chwili mogą wkroczyć na jezdnię. Swoje niepisane prawa mają też rowerzyści, którzy ‘zawsze’ mają rację (nawet jeśli jej nie mają). Pamiętaj – rowerzyści nie zawahają się wykorzystać swojej uprzywilejowanej pozycji.
Ograniczenia prędkości
Ograniczenia prędkości dla samochodów osobowych i motocykli w Wielkiej Brytanii wyglądają następująco: autostrada – 70 mil/h (112 km/h); obszar zabudowany – 30 mil/h (48 km/h); single carriageway, czyli drogi bez pasa rozdzielającego jezdnie o przeciwnym kierunku ruchu – 60 mil/h (96km/h); dual carriageway, czyli droga z pasem rozdzielającym jezdnie – 70 mil/h (112 km/h).
Drogi peryferyjne
Peryferyjne drogi w Wielkiej Brytanii są wąskie i często obsadzone dodatkowo utrudniającymi widoczność żywopłotami. Przy mijaniu należy zatem korzystać z zatoczek lub chwilowych poszerzeń drogi. Brytyjska drogówka bardo restrykcyjnie podchodzi do kwestii pasów dla autobusów – nie wolno na nie wjeżdżać, nawet jeśli chcemy tylko wyprzedzić. Wjazd zarejestrują kamery, a my możemy oczekiwać mandatu.
Światła mijania
W Wielkiej Brytanii nie ma obowiązku używania świateł mijania na drogach oświetlonych, ale uwaga – chodzi o drogi w terenie zabudowanym, czyli takim, który jest oświetlony lampami ustawionymi w odległości 100 m od siebie. Wtedy standardowo dopuszczalna prędkość to 30mil/h i standardowo korzysta się ze świateł pozycyjnych, ale można (nie trzeba) korzystać ze świateł mijania. Gdy jednak są znaki podwyższające limit prędkości, np. 40 mil/h, to używanie świateł mijania jest już konieczne.