Samochód rodzinny – jaki jest dla Ciebie?

Samochód do pracy i szkoły, na dłuższe podróże, dla dużej rodziny… oto naszy typy.

Do pracy i szkoły

dsc 2103micra092412003

Jeżeli wykorzystujemy samochód głównie jako środek transportu do szkoły, przedszkola i pracy, spokojnie możemy zdecydować się na auto miejskie, jak chociażby Suzuki Swift, Nissan Micra, Ford Fiesta czy Hyundai i20. Ich zaletą jest przede wszystkim niskie spalanie. Micra w cyklu mieszanym średnio zużywa 4,1 l benzyny na 100 km, z kolei na pokonanie takiego dystansu w mieście wystarczy około 5 litrów. Więcej na jej temat możecie przeczytać w naszym teście. Równie oszczędna jest Fiesta, która z silnikiem diesla 1,6 TDCi w mieście zaspokaja się 5,2 litrami ON na 100 km, a w cyklu mieszanym potrzebuje nawet o litr mniej.

Na dłuższe podróże

nowy ford focus w wersji kombi

W dłuższych podróżach oczywiści lepiej sprawdzają się większe pojazdy, np. Ford Focus w wersji kombi. Taki samochód zapewnia nam dużą przestrzeń dla pasażerów i dla bagaży. Jak twierdzi Przemysław Bukowski, Focus z dieslowskim silnikiem 1,6 TDCI oraz 6-stopniową manualną skrzynią biegów średnio spala w cyklu mieszanym 4,2 litra ON na 100 km. W trasie możemy natomiast obniżyć spalanie do zaledwie 3,7 litrów.

Ciekawą propozycję stanowi też Hyundai i30 Wagon, który z silnikiem 1,6 litra o mocy 120 KM w cyklu pozamiejskim zużywa 5 litrów, a w cyklu mieszanym 6,4 litra benzyny. Jeszcze oszczędniejszy jest model z jednostką 1,4-litrową – zapewnia Wojciech Kacperski, dyrektor sprzedaży w Auto Club w Szczecinie.

Hyundai może się pochwalić bagażnikiem o pojemności niemal 400 litrów, a Ford aż 490 litrów. Warto również dodać, że oba pojazdy, nawet w wersji podstawowej, mają bardzo bogate wyposażenie i są wręcz naszpikowane elementami podnoszącymi bezpieczeństwo, jak chociażby system mocowania fotelików ISOFIX, czy ESP.

SUV-y podbijają serca polskich rodzin

dsc 1252kaszkajjas082912002

Coraz częściej jako auta rodzinne Polacy kupują pojazdy typu SUV. Według ostatnich analiz najczęściej wybieranym modelem w tej kategorii jest Nissan Qashqai. Taki samochód, dzięki podwyższonemu zawieszeniu, pozwala bez problemów przemieszczać się po wyboistych drogach. Poza tym w środku siedzi się znacznie wyżej, co zapewnia lepszą widoczność, szybciej można także zareagować na zmieniającą się sytuację na drodze. Idealnie sprawdza się też przy przeprowadzce – z resztą przeczytajcie same.

Wbrew dość często powtarzanym opiniom SUV może być również autem ekonomicznym. Dla przykładu Qashqai z silnikiem diesla o pojemności 1,6 l w cyklu mieszanym spala średnio zaledwie 4,9 l oleju napędowego na 100 km. SUV może być również niezwykle dynamicznym samochodem, co udowadnia Volvo XC60. Silnik wysokoprężny 2,4 l (215 KM) pozwala szwedzkiego SUV-a rozpędzić do „setki” w 8,4 sek. i rozwinąć prędkość maksymalną 210 km/h. Na dodatek dzięki dwóm turbosprężarkom kierowca nie może skarżyć się też na „turbo dziurę.

Trójka dzieci też się zmieści

hyundai i40

Chociaż auta kompaktowe zapewniają dość dużo miejsca, to raczej nie uda nam się zainstalować trzech dziecięcych fotelików na tylnej kanapie. W takiej sytuacji lepiej zainteresować się większymi pojazdami – na przykład Fordem Mondeo, Mazdą 6 czy Hyundaiem i40. Auta te dzięki szerokiemu rozstawowi osi pozwalają na bezpieczne ulokowanie dzieci z tyłu pojazdu. Jeżeli do tego dodamy bogate wyposażenie, doskonałe prowadzenie oraz przestronne i komfortowe wnętrze, to uzyskujemy pojazd idealny dla 5-osobowej rodziny. Bagażniki w tych pojazdach moją pojemność odpowiednio 537 l, 519 l i 553 l. Przy złożonej tylnej kanapie ich pojemność wzrasta do odpowiednio 1740 l, 1750 l i 1719 l.

W kwestii bezpieczeństwa Mazda6 może pochwalić się m.in. systemem ABS z układem elektronicznego rozdziału siły hamowania (EBD), układem awaryjnego hamowania (EBA), układem dynamicznej kontroli stabilności toru jazdy i układem kontroli trakcji. Na pokładzie Mondeo znajdziemy m.in. system KeyFree oraz regulowany układ ograniczania prędkości (ASLD). Natomiast Hyundai i40 został wyposażony m.in. w 9 poduszek powietrznych, system stabilizacji toru jazdy (ESP) czy stabilizacji pojazdu (VSM).

Komfort dla wieloosobowej rodziny

ford galaxy

Samochodami, które kojarzą się nierozerwalnie z autami rodzinnymi są vany. W tym segmencie warto zwrócić uwagę na Forda S-Max, który już samym wyglądem zdradza, że można nim podróżować szybko i dynamicznie, nawet 7 osobom. Jednak rozłożenie trzeciego rzędu siedzeń powoduje zmniejszenie przestrzeni bagażnika z 1051 litrów do 285. Jeszcze więcej miejsca może zaoferować kolejny van z rodziny Forda, czyli model Galaxy. W tym aucie nawet przy siedzeniach dla 7 osób mamy do dyspozycji nawet do 435 litrów przestrzeni bagażowej.