Samochód na drodze jest w niebezpieczeństwie?!

Codzienne poruszanie się po drodze samochodem niestety niesie ze sobą pewne ryzyko w postaci wypadku. Zdarzyć się to może zarówno początkującym kierowcom, jak i tym z bardzo długim stażem za kierownicą. Wypadki drogowe i kolizje są zjawiskiem na tyle powszechnym i masowym, że co roku publikowane są policyjne statystyki charakteryzujące ich ilość, okoliczności oraz skutki zajścia. Postanowiliśmy się im trochę przyjrzeć.

Wypadki drogowe w Polsce w Roku 2012 – z policyjnych statystyk

W 2012 roku na polskich drogach wydarzyło się ponad 37 tysięcy wypadków drogowych. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 3,5 tysiąca osób, a rannych zostało prawie 46 tysięcy osób. Liczba kolizji drogowych to aż 340 tysięcy przypadków! W porównaniu do poprzednich lat, liczby te uległy zmniejszeniu, jednak nadal są to dane budzące trwogę. Policyjne statystyki zdradzają nam również takie okoliczności jak miesiące, dni tygodnia, warunki atmosferyczne, obszar oraz przyczyny, przy których dochodziło do największej liczby wypadków drogowych (zainteresowanych odsyłamy do: „Wypadki Drogowe w Polsce” wyd. Komenda Głowna Policji – Biuro Ruchu Drogowego – Zespół Profilaktyki i Analiz, Warszawa 2013„, gdzie można znaleźć znacznie większą ilość ciekawych i profesjonalnie opracowanych danych).

W ubiegłym roku najwięcej wypadków miało miejsce w październiku, wrześniu i lipcu. Najgorszy dzień tygodnia pod tym względem to piątek, a najgorsza pora dnia to okres między godzinami 13:00 – 20:00. Informacją, która jest chyba najsmutniejsza, jest statystyka na temat warunków atmosferycznych. Najwięcej wypadków ma miejsce przy dobrych warunkach atmosferycznych i to w ciągu dnia. Ponad 70 % wypadków ma również miejsce na terenie zabudowanym, na zwykłych dwukierunkowych jednopasmowych drogach. Najczęstsze przyczyny tych wypadków to niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, nieprzestrzeganie pierwszeństwa na drodze oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego.

Jak się chronić przed wypadkami drogowymi?

Podstawowe zasady jakie się tu nasuwają to przede wszystkim stosowanie się do przepisów drogowych, zachowanie szczególnej ostrożności i koncentracji, a także pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania na drodze. Należy także unikać podróżowania w okresach o wyjątkowo wzmożonym ruchu (długie weekendy, święta). Jednak jak już wspominaliśmy – wypadek może zdarzyć się nawet najlepszym. Takie rzeczy się po prostu zdarzają.

Jeżeli wypadek zdarzy się z naszej winy, to z polisy OC pokryte zostaną wszelkie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie rozwiązuje to jednak problemów z uszkodzeniem lub zniszczeniem Twojego samochodu, za które będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Warto więc zastanowić się nad ochroną, która pomogłaby nam  przede wszystkim po fakcie, a więc po wypadku. Taką ochronę może zapewnić ubezpieczenie Autocasco (zwane potocznie ubezpieczeniem AC), które chroni  samochód przed skutkami takich zdarzeń jak zniszczenie lub uszkodzenie. Największą zaletą takich ubezpieczeń jest pełna ochrona przed sytuacjami, które mogą zdarzyć się z naszej winy, nawet bez udziału innych samochodów lub pieszych. Jako przykłady można tutaj wymienić poślizg, wpadnięcie do rowu, zwierzęta leśne na drodze (kolizja lub wypadnięcie z drogi), a także rozmaite drobne zniszczenia typu zarysowanie lub wgniecenie lakieru przez krzaki i różne słupki, uszkodzenie zawieszenia czy nawet skrzywienie felgi. W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu nawet z naszej winy, ubezpieczyciel wypłaci nam odpowiednie odszkodowanie.

Często można też skorzystać z opcji bezgotówkowej – po wybraniu przez nas odpowiedniego warsztatu samochodowego ubezpieczyciel zajmie się wszelkimi rozliczeniami finansowymi za naprawę Twojego samochodu. Ubezpieczenia AC są polisami dobrowolnymi, które zawiera się najczęściej na okres jednego roku. Czasami chronią one także przed skutkami kradzieży samochodu, jednak zależy to już wyłącznie od danej polisy oraz od konkretnej firmy ubezpieczeniowej.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia AC, odwiedź stronę Liberty Direct.