Safety Shield w Nissanie Note nagrodzone „SAFETYBEST 2013”

Przyznana przez AUTOBEST nagroda „SAFETYBEST 2013” za najlepsze i najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa została przyznana firmie Nissan za innowacyjną technologię Safety Shield wprowadzoną w zupełnie nowym Nissanie Note.

Technologie pakietu Safety Shield

Ostrzeganie o pojeździe w martwym polu

Funkcja zarezerwowana dotychczas dla samochodów klasy premium. W rozwiązaniu opracowanym przez Nissana tylna kamera systemu kamer 360° wykrywa pojazdy znajdujące się w niewidocznym w lusterku „martwym polu” po obu stronach samochodu. Obecność pojazdu w „martwym polu” jest sygnalizowana zapaleniem się dyskretnej kontrolki w lusterku bocznym. Jeżeli kierowca włączy kierunkowskaz z zamiarem zmiany pasa ruchu, a system wykryje pojazd w niebezpiecznej odległości, kontrolka w lusterku zaczyna migać, a kierowca jest dodatkowo ostrzegany sygnałem dźwiękowym.

Nissan-Note-1Ostrzeganie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu

Kolejna funkcja przejęta z klasy premium, która debiutuje w segmencie B. System ten ostrzega kierowcę o wykryciu niekontrolowanego zjazdu z zajmowanego pasa ruchu. Mogłoby się wydawać, że funkcja ta wymaga obecności kamery zamontowanej na szybie czołowej lub systemu radarowego, ale w modelu Note jest ona realizowana tylko z wykorzystaniem tylnej kamery wchodzącej w skład systemu kamer 360°. Zaawansowany program komputerowy rozpoznaje nawet zużyte i niezbyt wyraźne oznakowanie poziome wyznaczające pasy ruchu, sprawdzając czy pojazd nie opuszcza danego pasa ruchu bez zasygnalizowania tego manewru przez kierowcę. Wykrycie takiej sytuacji jest sygnalizowane kierowcy, aby skłonić go do skorygowania toru jazdy. System automatycznie dostosowuje czułość na drogach o gorszej nawierzchni, uwzględniając konieczną w takim przypadku zmianę stylu jazdy.

Ostrzeganie o poruszających się obiektach

Wykorzystując możliwości systemu kamer 360°, funkcja ta pełni rolę cyfrowego pilota, który pomaga kierowcy dostrzec obiekty mogące pojawić się na drodze Nissana Note w trakcie cofania. Tradycyjne systemy wspomagające parkowanie ostrzegają o nieruchomych obiektach znajdujących się za samochodem, natomiast system ostrzegania o poruszających się obiektach w modelu Note emituje ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne w przypadku, gdy ktoś lub coś porusza się z tyłu pojazdu – na przykład gdy do cofającego samochodu zbliża się dziecko. Zamontowana w klapie bagażnika i wyposażona w szerokokątny obiektyw kamera cofania systemu systemu kamer 360° obejmuje swoim zasięgiem kąt ponad 180 stopni, zapewniając niespotykanie szerokie pole widzenia strefy za samochodem. Obraz z kamery jest wyświetlany na ekranie systemu Nissan Connect o przekątnej 5,8 cala.

Źródło: Nissan