Uruchamianie i nagrzewanie zimnego silnika

n1

Poranne odpalenie naszego pojazdu to nierzadko wielkie wyzwanie do silnika. Co zrobić, by maksymalnie ułatwić mu ten proces, jednocześnie dbając o jego żywotność?

n1

Zimny silnik powinien jak najszybciej uzyskać temperaturę roboczą, a zatem nagrzać się do ok. 100 stopni. Im wolniej będzie to następować, tym gorzej do silnika. Odpowiednia temperatura potrzebna jest do prawidłowej pracy jednostki, m.in. do prawidłowego rozprowadzenia oleju po wszystkich wymagających tego elementach. Odpowiedniej temperatury wymagają też wszelkie procesy zachodzące w silniku.

Nie musisz czekać

Stara teoria, do której nadal stosuje się większość kierowców mówi, że aby nagrzać silnik, należy uruchomić go a następnie pozostawić na biegu jałowym przez ok. 5-10 min. Tymczasem dzisiejsze silniki najszybciej osiągną wysoką temperaturę podczas spokojnej, płynnej jazdy.

Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, by kilkanaście sekund po uruchomieniu samochodu wyruszyć nim w podróż. Pamiętajmy jednak, aby w pierwszych minutach zbytnio nie obciążać jednostki napędowej. Co to znaczy? Najlepiej przemieszczać się spokojnie, bez zbędnych przyspieszeń i hamowań, jechać płynnie i spokojnie.