Rodzinne auto przyszłości?

Nie licząc kilku wyjątków, na ogół samochody rodzinne są nudne i nie wyróżniają się niczym szczególnym. Inaczej jest z najnowszym projektem Peugeota! Przyglądamy mu się pożądliwie…

Samochód o nazwie HX1 to futurystyczny koncept samochodu rodzinnego. Na pokład zabierze 6 osób. Napędzany może być zarówno silnikiem spalinowym jak i elektrycznym. To całkiem spory samochód – mierzy ponad 495 cm długości i prawie 2 metry szerokości. Dzięki temu, że linię dachu poprowadzono wyjątkowo nisko, samochód kojarzy się m.in. z mniejszym i sportowym Volkswagenem Scirocco.

Kolejną innowacją są felgi – wraz ze wzrostem prędkości z każdego z siedmiu ramion wysuwają się dodatkowe osłony, które tworzą zamknięta powierzchnię, optymalizując przepływ powietrza. Peugeot pokazuje zatem, że troszczy się o środowisko. Za napęd kół przednich odpowiada 204-konny silnik wysokoprężny, zaś za napęd osi tylnej – 95-konny silnik elektryczny.

Peugeot HX1 posiada kilka rozwiązań, które raczej nie mają szans wejść do produkcji. Na pewno nie w samochodzie rodzinnym. Mam tu na myśli m.in. drzwi a’la Lamborghini, unoszone do góry. W aucie brak także środkowego słupka. We wnętrzu z kolei każdy z sześciu pasażerów może sobie zaparzyć kawę z ekspresu. A gdzie się nie obejrzy, jego oczom ukaże się najwyższej jakości drewno, skóra i aluminium.

Chciałybyśmy, aby Peugeot HX1 pojawił się kiedyś na ulicach. Być może wyznaczyłby on nowe kierunki w projektowaniu samochodów rodzinnych.