Rajd Polski Kobiet 2012 już za nami

W dniach 26-27 maja odbyła sie druga edycja Rajdu Polski Kobiet, w której tradycyjnie już uczestniczyły samochody marki SEAT. Przewodnie hasło? Nikt mi nie powie, że jeżdżę jak baba!

Do sportowej rywalizacji stanęło 30 załóg w składzie których znalazły się m.in. Twarz Rajdu – Ewa Gawryluk prowadząca SEAT-a Altea 4×4 zreetrack, jadące Nową Ibizą Anna Popek i Olga Bończyk, Kobiecy Zespół SEAT-a jadący usportowionym SEAT-em Ibiza SC 1.2 TSI, w składzie Ewa Litwińczuk i Monika Kozicka, które zajęły 2 miejsce w klasie aut napędzanych na 1-oś i rywalizując z autami z o wiele większymi silnikami. Udział brały także m.in.: Joanna Zientarska z Karoliną Czapka, Dolota Delong i Katarzyna Janowska.

W roli wsparcia operacyjnego, po raz pierwszy pojawili się również mężczyźni: Waldemar Błaszczyk, jadący SEAT-em Leonem Cupra R, Michał Fajbusewicz w Seacie Altea 4×4 Freetrack, a także Leszek Kuzaj, Rafał Sonik, Kamil Butruk i Paweł Szkopek. Podobnie jak przy poprzednim rajdzie, instruktorem motoryzacyjnym i wsparciem na całej trasie był Jarek Kazberuk – męska Twarz Rajdy Polski Kobiet

Rajd walczący z rakiem

Celem Rajdu była walka z chorobami nowotworowymi u Kobiet i promowanie wykonywania badań profilaktyki leczniczej. Nieprzypadkowo wybrano zarówno czas, 26 maja, Dzień Matki, jak i miejsce – woj. Mazowieckie. Mazowsze odznacza się najmniejszym odsetkiem wykonywanych badań. Sam Rajd również – jak podkreśla prezes Fundacji Teraz Kobiety Krystyna Backiel: jest pretekstem, prowokacją, której celem jest zwrócenie uwagi na problem i której wątek motoryzacyjny uzupełnia hasło z reklamy SEAT-a i zarazem facebookowy profil: Nikt mi nie powie, że jeżdżę jak baba.

Uroczyste rozpoczęcie drugiej edycji Rajdu odbyło się w sobotę 26 maja o godz. 9:00 przy ul. Malowniczej 29, gdzie spod salonu SEAT-a Auto Barcelona załogi przystąpiły do rywalizacji na trasie. Tam też został dokonany przegląd techniczny oraz pomiar oleju wykonany przy pomocy specjalistów marki Castrol również będącej partnerem Fundacji.

Całość trasy wynosiła ponad 140 km uwzględniając 7 prób szybkościowych rozgrywanych na zamkniętych, specjalnie przygotowanych odcinkach prób KJS-owych oraz Super Próba łącząca się z VII Rajdem Piaseczna i wieńcząca rywalizację.

Zawodniczki pokonały odcinki wiodące przez podwarszawskie miejscowości goszcząc w Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Europejskim Centrum Onkologii w Otwocku.

Rajd Polski Kobiety to jednak nie tylko rywalizacja. To przede wszystkim profilaktyka i badania, jakie mogły wykonać zarówno uczestniczki jak i kobiety z okolicznych miejscowości w trakcie trwania Rajdu, na którego trasie rozstawione były mammobusy, cytobusy oraz ambulanse do poboru krwi. Druga edycja Rajdu juz za nami, w dalszym ciągu pozostaje jednak aktualne przeświecające mu hasło: Matki badajcie się dla swoich dzieci!