Zdecydowaliśmy się na kurs prawa jazdy. I co dalej? Musimy wybrać ośrodek szkolenia kierowców. Tylko jak zdecydować się na ten właściwy, który nie tylko pozwoli nam zdać egzamin, ale naprawdę nauczy jeździć i zrobi z nas wytrawnego kierowcę?
Zmiany w przepisach dotyczących egzaminów na prawo jazdy wprowadzone w styczniu ubiegłego roku spowodowały, że spadła ilość chętnych ubiegających się o ten dokument. W ciągu 2013 roku zlikwidowanych zostało ok. tysiąca ośrodków. Taki stan tłumaczy się bądź to niżem demograficznym, bądź też lękiem potencjalnych kursantów przed egzaminem na nowych zasadach. Niektórzy analitycy tłumaczą tendencję zniżkową zmianą priorytetów wśród młodych ludzi, dla których prawo jazdy nie jest już tak istotne, jak to bywało wcześniej. Spadek liczby ośrodków szkolenia kierowców pozwala sądzić, że na rynku pozostały te najlepsze, które będą w stanie w sposób profesjonalny przygotować do egzaminu. Obecnie w całym kraju funkcjonuje około 9 tys. ośrodków szkolenia kierowców (źródło: http://www.motofakty.pl/artykul/kryzys-w-osrodkach-szkolenia-kierowcow.html).
Wybór ośrodka szkolenia
Decydując się na określony ośrodek szkolenia kierowców, musimy kierować się nie tylko ceną, ale również doświadczeniem kadry, zdawalnością egzaminów, stanem technicznym i liczbą pojazdów, ilością godzin zajęć teoretycznych i praktycznych oraz stanem placu manewrowego. Informacje te znajdziemy na stronie ośrodka czy w siedzibie firmy. Dobrze jest również zasięgnąć opinii wśród znajomych.
Na pewno cena kursu nie powinna być decydująca przy wyborze ośrodka. Może się bowiem okazać, że płacąc mniej, otrzymujemy również kurs na niższym poziomie. Weźmy pod uwagę, że z naszych opłat nie tylko wynagradzani są instruktorzy, ale również ośrodek musi dbać o stan techniczny pojazdów. Jeśli więc cena za kurs jest niska, może się okazać, że OSK nie stać na przeglądy techniczne czy naprawę pojazdów i są one w fatalnym stanie. Ucząc się jeździć samochodem w złym stanie technicznym, nie tylko narażamy na niebezpieczeństwo siebie, ale i innych użytkowników dróg. Poza tym należy pamiętać, że WORD-y posiadają flotę w idealnym stanie i przesiadając się ze zdezelowanego auta, którym jeździliśmy w ośrodku, do auta na egzaminie, nawet jeśli to będzie ten sam model, okaże się, że nie będziemy w stanie go opanować. Egzamin to wystarczająco stresujące przeżycie, po co więc sobie jeszcze tych nerwów dokładać?
Zaczynamy szkolenie
Kurs prawa jazdy rozpoczynamy od poznania tajników prawa ruchu drogowego. Pamiętajmy, że aby dobrze i bezpiecznie jeździć, musimy najpierw opanować w teorii znaki drogowe, przepisy i manewry. Wybierajmy więc te ośrodki szkolenia kierowców, które dadzą nam solidne teoretyczne podstawy, zanim siądziemy za kierownicą. Istotnym elementem zajęć teoretycznych są zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Jeśli sprowadzają się one do obejrzenia filmu, to nie mamy szans, abyśmy w przyszłości, gdy zajdzie taka potrzeba, potrafili udzielić pomocy ofierze wypadku. Idealnym rozwiązaniem jest prowadzenie takich zajęć przez wykwalifikowane osoby, np. licencjonowanych pielęgniarzy czy ratowników medycznych. Wiele spośród ośrodków szkolenia kierowców we Wrocławiu ma w swojej kadrze właśnie ratowników, którzy w sposób w pełni profesjonalny nauczą, jak zachować się, gdy będziemy świadkiem wypadku na drodze.
Praktyka czyni mistrza
Kolejnym aspektem są godziny praktycznej nauki jazdy. Pamiętajmy, że lekcja jazdy powinna trwać 60 minut, a nie 45, jak to niekiedy jest praktykowane. Zwróćmy też uwagę, czy cała godzina wykorzystana jest na praktyczną naukę. Profesjonalny ośrodek szkolenia kierowców zapewni nam w ramach 30 godzin praktyki co najmniej 4 godziny poza obszarem zabudowanym (kiedy jedzie się z prędkością powyżej 70 km/h) i 2 godziny jazdy po zmierzchu. Należy też zwrócić uwagę na to, że egzamin wewnętrzny ma odbyć się w 31. godzinie szkolenia. Często się bowiem zdarza, że instruktor informuje nas, że egzamin odbędzie się wcześniej.
Wrocław jest miastem charakterystycznym, jeśli chodzi o organizację ruchu, np. na rondach panują odmienne niż w innych polskich miastach zasady poruszania się. W związku z tym ośrodki szkolenia kierowców w tym mieście mają za zadanie tak wyszkolić swoich kursantów, aby poradzili sobie w tych specyficznych warunkach.
Musimy jednak pamiętać, że nie istnieje coś takiego jak trasy egzaminacyjne. Nie dajmy się więc zwieść opowieściom, gdy jakiś ośrodek szczyci się tym, że prowadzi jazdy trasami, na których odbywają się egzaminy. Przede wszystkim zadaniem ośrodka jest takie wyszkolenie kursanta, aby poradził sobie w każdych warunkach, a nie na wyuczonych na pamięć trasach. Trudno sobie wyobrazić sytuację, że w tak dużym mieście jak Wrocław możliwe by było przeprowadzanie egzaminów na ściśle określonych trasach, biorąc pod uwagę ilość zdających.
Reasumując, podejmując decyzję o wyborze ośrodka szkolenia kierowców czy to we Wrocławiu, czy w każdym innym mieście, pamiętajmy, że naszym nadrzędnym celem jest nauka jazdy. Wybierzmy więc mądrze tak, aby nasza jazda nie stanowiła zagrożenia ani dla nas, ani dla innych użytkowników dróg. O tym, jak powinien być przeprowadzony kurs prawa jazdy, można przeczytać m.in. na stronie www.manewr.com.pl.