Wypadek, w przeciwieństwie do kolizji to zdarzenie drogowe, w którym są ranni lub ofiary śmiertelne. Postępowanie w takim przypadku jest inne. Tutaj, bardziej niż przy stłuczce liczy się czas i trzeźwa ocena sytuacji.
Niezależnie od tego, czy jesteście jedną ze stron takiego zdarzenia, czy tylko bezpośrednimi świadkami macie obowiązek udzielić pomocy poszkodowanym. W tym przypadku, bardzo ważna jest trzeźwa ocena sytuacji, czas podejmowania decyzji i działania.
A: krok pierwszy: zabezpieczenie miejsca zdarzenia
Konieczne jest jak najszybsze zabezpieczenie miejsca zdarzenia. Jeśli tego nie zrobicie poszkodowanych może być więcej. Wystarczy, że wyobraźicie sobie, że ktoś w porę nie zauważy wypadku i wjedzie w miejsce zdarzenia. Pod żadnym pozorem nie wolno wam ruszać pojazdów. Aż do przyjazdu policji. Ustawienie pojazdów i powstałe szkody będą bardzo ważnymi dowodami przy ustalaniu przyczym wypadku i jego sprawców.
B: krok drugi: ocena sytuacji i telefon na 112
Praktycznie w czasie zabazpieczenia miejsca wypadku, powinnyście szybko chwycić za telefon i zadzwonić pod numer 112. To alarmowy numer wszystkich służb. Dzwoniąc tam, o zdarzeniu informujemy jednocześnie pogotowie, straż pożarną i policję. W rozmowie z dyspozytorem bardzo ważne jest jak najbardziej dokładne wskazanie miejsca wypadku, a więc miejscowość, skrzyżowanie, ulica, punkty charakterystyczne krajobrazu i wszystko to, co może naprowadzić na Wasze położenie. Natępnie musimy podać szacunkową liczbę uczestników zdarzenia oraz samych rannych. Jeśli macie podejrzenie, że są ofiary śmiertelne, powiedzcie o tym. Jeśli w wypadku poszkodowanymi są osoby starsze lub wiecie, że ktoś jest na coś uczulony (np. Wasz towarzysz podróży) to będą także cenne informacje. Określcie stan pojazdów. To także bardzo ważne, ponieważ od tego zależy, czy dyspozytor uzna za niezbędne wysyłanie starży pożarnej. Czyli, jeśli nie można otworzyć drzwi, albo gdy ktoś jest uwięziony w rozbitym samochodzie.
Aby wykonać dwie rzeczy jednocześnie, a więc zabezpieczyć miejsce wypadku i wykonać telefon pod 112, w momencie gdy np. nie możecie liczyć na niczyją pomoc stańcie w odpowiedniej odległości od wypadku i machajcie czymkolwiek, nawet rękoma gdy ktoś będzie się zbliżał. W tym czasie możecie dzwonić. A najlepiej wysiądź z samochodu z telefonem, zorientuj się w sytuacji, zabierz trójkąt ostrzegawczy z auta i ustaw tak, żeby był w porę widoczny przez innych użytkowników drogi. Najlepiej będzie jeśli będzie ustawiony z dwóch stron. Jeśli więc nikt o tym nie pomyśli, zabierz trójkąt z innego auta.
C: krok trzeci: udzielenie pomocy
Do momentu przyjazdu odpowiednich służb powinnyście udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co dokładnie możecie zrobić, by nie wyrządźić komuś większej krzywdy opiszemy w kolejnym artykule. W każdym razie, za nie udzielenie pomocy ofiarom wypadku grozi kara 3 lat pozbawienia wolności.
D: krok czwarty: zastosowanie się do przepisów
W tym przypadku oświadczenie ze zdarzenia spisuje tylko policja. Musicie ją zawiadomić. Nie wolno Wam uciec z miejsca wypadku. Takie zachowane zaostrza odpowiedzialność karną za inne skutki wypadku. Nie wolno Wam podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku np. zacieranie śladów. Musicie pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub policji wymaga oddalenia się – niezwłocznie powrócić na to miejsce.
Za spowodowanie wypadku w którym są ofiary śmiertelne grozi mandat karny, utrata prawa jazdy a także kara ograniczenia wolności. W każdym przypadku decyduje umyślna badź nieumyślna wina sprawcy.