Jak przeżyć na drodze ekspresowej?

0

Drogi ekspresowe mają służyć szybszej jeździe i być alternatywą dla znacznie droższych autostrad. Ale czasami kierowcy zapominają jak należy ich właściwie używać. 

EURO2012, które skończyło się chwilę temu sprawiło, że w Polsce „wyrosło” wiele kilometrów nowych dróg, w tym autostrad i dróg ekspresowych, po których jeździ się znacznie sprawniej niż po zwykłych drogach krajowych. Jednak część kierowców, przyzwyczajona do ciągłych wybojów i utrudnień na krajówkach, nadal trzyma się przyzwyczajeń z tych właśnie dróg. A na drodze ekspresowej „wolniej” wcale nie musi oznaczać „bezpieczniej”.

Jak szybko jedziesz?

Nie ma nic gorszego na drodze ekspresowej niż samochód, który ciągle zwalnia albo przyspiesza. Takie zachowanie wywołuje niepewność innych kierowców. Z czasem takie zachowanie może zamienić kierowcę w kapitana statku, który przez 15 minut wyrzuca z siebie różne przekleństwa (bez powtarzania!). Poza jazdą ze stałą prędkością warto pamiętać o wczesnym sygnalizowaniu manewrów i nie pozwalać sobie na „zapomnienie” o włączeniu kierunkowskazu – nawet jeśli wydaje nam się, że w pobliżu nie ma żadnego samochodu. Płynna jazda ze stałą prędkością i sygnalizowanie zmiany pasa pozwoli na zachowanie bezpiecznego odstępu i zwiększy bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu.

Uparci kierowcy

Choć jest ich zdecydowanie mniej, ciągle można napotkać na trasie kierowców, którzy są zakochani w lewym pasie i absolutnie nie mogą się z nim rozstać. Można za nimi jechać, mrugać lewym migaczem i… nic. Ale to jeszcze nic. Taki styl jazdy może być też niebezpieczny w sytuacji gdy lewym pasem jedzie rozpędzony samochód i musi nagle hamować. Na drogach ekspresowych i autostradach lewy pas powinien służyć tylko do wyprzedzania. Z tego samego powodu warto często spoglądać w lusterko wsteczne, aby upewnić się przed rozpoczęciem manewru wyprzedzania, czy z tyłu nie zbliża się do nas inny samochód. A jeżeli ktoś chce nas wyprzedzić – pozwólmy mu na to.

Podstawowe zasady na drodze ekspresowej

  • maksymalna prędkość wynosi 120km/h,
  • jedźmy ze stałą prędkością,
  • odpowiednio wcześnie sygnalizujmy zmianę pasa,
  • gdy widzimy zagrożenie, włączmy światła awaryjne,
  • używajmy lewego pasa jedynie do wyprzedzania,
  • nie zatrzymujmy samochodu na poboczu bez poważnego powodu, w razie awarii wezwijmy pomoc,
  • nie cofajmy oraz nie zawracajmy,
  • często spoglądajmy w lusterko wsteczne,
  • ułatwiajmy innym włączenie się do ruchu oraz zmianę pasa.

Joanna Kowalik