Polacy mistrzami ekojazdy

Zespół Studenckiego Koła Aerodynamiki Pojazdów SKAP Politechniki Warszawskiej zwyciężył w kategorii Urban Concept w zawodach Shell Eco-Marathon 2013 rozgrywanych na ulicznym torze w Rotterdamie.

Zespół SKAP swoim pojazdem o nazwie PAKS uzyskał doskonały wynik przejazdu wynoszący 334,2 kilometra na jednym litrze benzyny, pokonując tym samym francuskich rywali – Lycée Louis Delage. Trzeci w klasyfikacji pojazd Uniwersytetu Mons przejechał o ponad 150 kilometrów krótszy dystans, niż Polacy.

Tegoroczna, 29. edycja konkursu odbyła się w Rotterdamie w dniach 15 – 19 maja. W maratonie rywalizowało ponad 3000 studentów z 24 krajów podzielonych na 224 zespoły w dwóch kategoriach: futurystycznej Prototype i konwencjonalnej UrbanConcept. Zgodnie z złożeniami konkursu, przez kilka dni zespoły podejmowały próby przebycia jak najdłuższej trasy na równowartości jednego litra paliwa. Samochody wykonały stałą liczbę okrążeń wokół toru przy zadanej prędkości, a organizatorzy obliczyli efektywność energetyczną każdego z pojazdów, przyznając zwycięstwo w każdej z kategorii i dla każdego źródła energii.

Tegoroczny zwycięzca kategorii Urban Concept, czyli pojazdów które swoimi gabarytami oraz funkcjonalnością mają przypominać auta poruszające się po miejskich drogach, powstał w 2009 r. z myślą o starcie w zawodach Shell Eco Marathon. Projekt został zrealizowany od zera, jednak podczas prac skorzystano z doświadczenia zdobytego przy konstruowaniu jego poprzednika, pojazdu Mikrus. Pojazd zadebiutował w zawodach Shell Eco-Marathon w 2012 zdobywając drugie miejsce w kategorii „Safety” oraz trzecie miejsce w klasie pojazdów napędzanych benzyną E 95, uzyskując wynik 300 km przejechanych na jednym litrze paliwa (0,33 l/100 km – dotychczasowy rekord Polski w kategorii pojazdów miejskich).

Źródło: Shell, informacja Mototarget.pl