Po Polsce jeździ 200 tysięcy nieubezpieczonych samochodów!

bezpieczne-audi-q3

Po polskich drogach jeździ ok. 200 tys. pojazdów, które nie mają wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC.

bezpieczne-audi-q3

Według szacunków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego rośnie liczba roszczeń o wypłatę odszkodowań za wypadki spowodowane pojazdami bez obowiązkowego ubezpieczenia. W zeszłym roku o ponad 1 tysiąc. Tym samym w 2011 roku ofiary wypadków, których sprawcami były osoby bez OC, wyniosła łącznie ponad 6200 spraw.

Ile płacę za nieubezpieczonego?

Wszystko to prowadzi do wniosku, że nieubezpieczeni i niezidentyfikowani sprawcy wypadków kosztowali innych posiadaczy pojazdów ponad 51,7 mln złotych! Tyle właśnie wyniosły świadczenia wypłacone ofiarom wypadków, w których sprawca nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia.

Z raportu UFG, 'Portret nieubezpieczonego kierowcy’, wynika, że największe prawdopodobieństwo kolizji z pojazdem bez ważnego OC komunikacyjnego jest w województwach lubuskim, małopolskim, opolskim i warmińsko mazurskim. Polisy OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku 18-29 lat. Stanowią oni 12% posiadaczy pojazdów w Polsce, reprezentują jednak prawie 30 procent nieubezpieczonych.

Nie Twój samochód? Twoje zmartwienie

Mimo, że jazda bez polisy odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu jest nielegalna, po polskich drogach porusza się około 200 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. W ubiegłym roku UFG wysłał ponad 16,8 tysiąca wezwań o zapłacenie kary za brak komunikacyjnego OC.

Co ważne, aż 20% wypadków – pojazdami bez OC – spowodowali kierowcy nie będący ich właścicielami, prawdopodobnie nieświadomi zagrożenia. Niestety ponoszą oni odpowiedzialność finansową za spowodowany wypadek solidarnie z właścicielem pojazdu, który nie wykupił OC.