Ubezpieczenie OC

ubezpieczenie-oc

OC jest jednym z najważniejszych ubezpieczeń komunikacyjnych. Jest obowiązkowe. Polisę OC musi wykupić każdy kto posiada pojazd podlegający rejestracji (ustawa o działalności ubezpieczenowej).

ubezpieczenie-ocChcąć wykupić ubezpieczenie OC podpisujemy umowę z jednym wybranym towarzystwem na okres 12 miesięcy, warunkiem jest zarejestrowanie pojazdu na dłużej niż rok.

W wypadku kiedy rejestracja jest krótsza niż rok, jest możliwość zawarcia umowy krótkoterminowej.

W wypadku niewypowiedzenia takiej umowy, przdłuża się ona samoistnie na kolejny rok.

Spłacanie ubezpieczenia OC można rozbić na raty. Terminy płatności ustalane są różnie. Agent ubezpieczeniowy może Wam zaproponować płatność co kwartał, raz na pół roku, lub całość kwoty od razu.

Jest też możliwość 30 dniowego darmowego korzystania z ubezpieczenia OC, w wypadku zakupu auta od kogoś, nie jest to możliwe jeśli wcześniej przerejestrujemy samochód.

W tym wypadku polisa bądź inny dokument jest potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia OC. Dowody te trzeba okazać do kontroli w przypadku żądania organów do tego uparwnionych. Z ubezpieczenia OC możemy zrezygnować tylko wtedy, kiedty pojazd zostanie wyrejestrowany. Wysokość składki OC zależy od roku produkcji pojazdu, pojemności jego silnika, a także od tego, ile lat ma właściciel, od jakiego czasu ma prawo jazdy i w jakim regionie jego auto jest zarejestrowane (miasto/wieś – stawki wyższe są tam, gdzie jest wiecej wypadków).

W wypadku gdy posiadacz ubezpieczenia OC zostanie skazany na karę pozbawienia wolności, polisa nie uchroni jej posiadacza przed odpowiedzialnością karną. Z polisy OC nie będziecie miały możliwości wypłaty odszkodowania (do tego przewidziana jest polisa AC). Ubezpieczenie OC chroni tylko osoby które doznały szkód w wypadkach komunikacyjncyh.