Pierwszy kompaktowy SUV od Lexusa

Znamy już produkcyjną wersję kompaktowego SUV-a, który otrzymał nazwę NX. Model oferowany będzie w Polsce w dwóch wersjach: hybrydowej NX 300h oraz z dwulitrowym silnikiem turbodoładowanym NX 200t.

Lexus NX jest nie tylko pierwszym modelem marki w segmencie kompaktowych SUV-ów. To pierwszy na świecie samochód, który ma innowacyjne lusterka boczne o wielkości, jaką się stosuje w samochodach kompaktowych, które jednocześnie zapewniają widoczność godną dużego SUV-a. Dla uzyskania gładkiej płaszczyzny boków, konstruktorzy schowali mechanizm zamka drzwiowego i zintegrowali go z klamką oraz jej oświetleniem. Tylne lampy mają kształt litery „L”, charakterystyczny dla wszystkich modeli Lexusa. Z przodu kompaktowy SUV rozpoznawalny jest po klepsydrycznej osłonie wlotu powietrza. Lexus NX ma diodowe reflektory, kierunkowskazy i światła do jazdy dziennej.

lexus-nx-3

Wnętrze stylistyką przypomina samochód sportowy. Koło kierownicy ma gruby wieniec, a atrakcyjność modelu zwiększa tapicerka w kontrastujących tonacjach. W projekcie kabiny wyróżnia się również czytelna i klarowna deska rozdzielcza.

Wśród nowych technologii znalazły się: bezprzewodowa ładowarka urządzeń elektronicznych (np. telefonów), touch pad do sterowania funkcjami samochodu (w tym systemem audio i nawigacją), panoramiczny ekran oraz wielofunkcyjny wyświetlacz, pokazujący m.in. przeciążenia, jakim poddawani są pasażerowie auta. Lexus NX może zostać wyposażony w projektor Head Up wyświetlający najważniejsze informacje na przedniej szybie, system monitorowania „martwego pola” i system alarmujący o ruchu poprzecznym za samochodem, ułatwiający wyjazd tyłem na ulicę.

NX wyposażony jest w 2-litrowy, benzynowy silnik z turbodoładowaniem lub w napęd hybrydowy z silnikiem benzynowym o pojemności 2,5 litra. Każda z wersji oferowana jest z napędem na przednią oś lub na wszystkie koła.

Produkcyjny Lexus NX otrzyma, w zależności od wersji wyposażenia, 17- lub 18-calowe koła, nad którymi zachowano tak charakterystyczne dla koncepcyjnego modelu muskularne nadkola.

Polscy klienci będą mogli składać zamówienia już w czerwcu, a samochód znajdzie się w salonach sprzedaży w październiku.

lexus-nx-2

Źródło: Lexus