Pasy – dlaczego są tak ważne?

0

Polacy niestety nie mają nawyku zapinania pasów. Tymczasem pasy powinno się zapinać zawsze i wszędzie i bez względu na to czy siedzimy z przodu, czy na tylnej kanapie.

pasy bezpieczestwa

Dlaczego powinniśmy zapinać pasy? Odpowiedź jest prosta: prawa fizyki są bezwzględne dla osób uczestniczących w wypadku. Osoby niezapięte podczas czołowego zderzenia zostaną wyrzucone na deskę rozdzielczą lub przez okno. Nikt nie jest w stanie samodzielnie przeciwdziałać takim siłom.

Systemy bezpieczeństwa w samochodzie są tak skonstruowane, by dać maksimum ochrony pasażerom, jednak maksymalną ochronę dają wszystkie systemy działające razem. To przede wszystkim poduszki powietrzne, prawidłowo ustawione zagłówki i właśnie pasy bezpieczeństwa. Dziwicie się pewnie, dlaczego w tym zestawieniu znalazł się zagłówek. Otóż ten niepozorny element chroni szyję przed groźnymi urazami w razie nagłego i gwałtownego odchylenia głowy do tyłu. Poduszka powietrzna zabezpiecza zaś przed uderzeniem w kierownicę czy deskę rozdzielczą.

Podstawą bezpieczeństwa są jednak prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest utrzymanie pasażera w bezpiecznej pozycji nawet podczas dachowania. Jednak poza zapewnieniem bezpieczeństwa podczas niebezpiecznej sytuacji, pasy bezpieczeństwa pomagają kierowcy panować nad samochodem, zwłaszcza w zakrętach. Kierowcy jeżdżący bez pasów muszą zwykle kurczowo trzymać się kierownicy i nie mogą skupić się na precyzyjnym operowaniu kierownicą. Pasy bezpieczeństwa pozwolą nam tez wyczuć nieoczekiwane zachowania pojazdu jak np. uślizg tylnej osi.