Parkujemy gorzej, gdy patrzą

Jak wynika z badań, parkowanie na zatłoczonym parkingu jest dla wielu osób stresujące. Mało tego, aż 75% kobiet i 47% mężczyzn uważa, że trudniej wykonywać im ten manewr, gdy są obserwowani. Jakich zasad się trzymać, by manewrowanie na parkingu stało się przyjemniejsze?

Przede wszystkim, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy nasz samochód zmieści się na wybranym miejscu, lepiej zrezygnować z manewru. – Aby ułatwić innym zajęcie miejsca parkingowego obok, należy ustawić pojazd jak najbardziej na środku względem zaznaczonych krawędzi bocznych – radzi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Co ciekawe, badania pokazują, że osoby, które jeżdżą po parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca znajdującego się jak najbliżej wejścia spędzają w sumie więcej czasu na zaparkowanie niż ci, którzy parkują na pierwszym wolnym miejscu. Jest to uzasadnione w przypadku, kiedy faktycznie nie ma wolnych miejsc i szukamy wolnej przestrzeni parkingowej. – Natomiast jeśli jeździmy po to, aby znaleźć miejsce najbliżej wejścia do budynku, podczas, gdy dalej są wolne miejsca, możemy utrudniać ruch i tracimy paliwo – tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Jadąc po parkingu powinnyśmy mieć oczy dookoła głowy. Samochodu co prawda poruszają się z niewielkimi prędkościami, nie wiadomo jednak kto jaki manewr wykona. Poza tym kierowcy lubią parkować nie sygnalizując tego wcześniej kierunkowskazem. Kolejną ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej widoczności. – Jadąc po parkingu, należy zwracać uwagę na miejsca, gdzie zaparkowane są duże pojazdy, bowiem za nimi może stać mniejszy samochód, którego kierowca w czasie opuszczania miejsca parkingowego ma ograniczoną widoczność i musi wyjechać zza przeszkody zwykle nie widząc sytuacji na drodze – podpowiadają trenerzy. Z tego względu należy także parkować tak, aby auto nie wystawało poza linię innych samochodów i nie blokowało widoczności. Dzięki temu pozostawiamy też miejsce dla przejeżdżających pojazdów.

Jak zatem parkować w sposób uprzejmy?

– zawsze używaj kierunkowskazów
– nie zajmuj miejsca dla inwalidów, jeśli Ci ono nie przysługuje
– parkuj tak, aby samochód zajmował tylko jedno miejsce i stał na środku względem krawędzi bocznych
– ostrożnie otwieraj drzwi
– uważaj na przechodniów – w szczególności na dzieci
– parkując, np. koło supermarketu, nie zastawiaj przejść i dostępu do wózków
– jeśli widzisz, że inny kierowca czeka na zajęcie danego miejsca parkingowego, nie próbuj tam wjechać przed nim
– zwracaj uwagę na oznaczenia – limity masy i wysokości pojazdu, trasy jednokierunkowe na parkingu, wjazdy oraz wyjazdy

Źródło: Traffic: Why We Drive The Way We Do (and What It Says About US), Tom Vanderbilt, www.telegraph.co.uk, Szkoła Jazdy Renault