Jak jeździć bezpieczniej?

Bezpieczeństwo jazdy uzależnione jest od kilku czynników. Nieprawidłowa pozycja za kierownicą, złe ustawienie fotela, zagłówków czy pasów to nie tylko mniejszy komfort kierowcy, ale również przyczyna niektórych błędów technicznych i mniejsza ochrona ciała w razie stłuczki czy wypadku. Na co więc powinniśmy zwracać uwagę?

„Za piętnaście trzecia”

kierownica s„Prawidłowe trzymanie kierownicy to układ rąk tzw. za piętnaście trzecia. Układ ten pozwala na pokonanie większości zakrętów bez odrywania rąk od kierownicy. Dzięki temu, jazda jest stabilna i bezpieczna. Stabilna, gdyż w sekwencji np. dziur, istnieje minimalne ryzyko „wyrwania” kierownicy z rąk. Bezpieczna, ponieważ zawsze wiemy w którą stronę skierowane są koła.”

Ustawienie fotela

odleglosc s„Zajmując prawidłową pozycję za kierownicą szczególną uwagę powinniśmy poświęcić odległości nóg względem pedałów sprzęgła, hamulca i gazu.” „Nogi w momencie nagłego, bardzo mocnego hamowania muszą być zawsze zgięte. Pozwala to na posiadanie rezerwy w dociskaniu hamulca i maksymalnego wykorzystania jego mocy. W innym przypadku nie będziemy mieć siły w hamowaniu a wyprostowane nogi mogą podczas wypadku lub małej stłuczki doprowadzić do uszkodzenia stawu kolanowego lub biodrowego.” – radzi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Pasy bezpieczeństwa

„Dbajmy o prawidłowe zapięcie pasów. Samo zapięcie to nie wszystko. Zaciągajmy pas dolny i zwracajmy uwagę na wysokość pasa. Powinien przechodzić przez najtwardsze miejsce tj. przez obojczyk.” „Zbyt wysoko zapięty pas, może podczas zdarzenia drogowego spowodować ranę ciętą i uszkodzić tętnicę szyjną. Zbyt nisko ustawiony nie spełni swojego zadania i prawdopodobnie obsunie się w dół, na ramię. Gdy jeździmy w kurtkach, pamiętajmy o tym, by pas znajdował się pod kurtką i przebiegał jak najbliżej ciała.”

infografika pozycja za kierownica

Źródło: Skoda