Paliwo w 2013 będzie tańsze

paliwo

Nowym rok i od razu zmiany. I to jakie! Paliwo tanieje, a koncerny przewidują dalsze obniżki. W stosunku do zeszłego roku jest lepiej.

Prawie jak na wyprzedaży

paliwoTo będzie dobry rok dla Ciebie i wydatków związanych z tankowaniem. Rok 2013 zapowiada się bardzo łaskawie. To jedna z niewielu obniżek cen paliwa od 4 lat, która zapowiada kontynuację. Ceny nie poprzestaną na spadku kilku groszy, a wszystko za sprawą kolejnej fali spowolnienia gospodarczego. Obniżki są konieczne. To scenariusz bardzo prawdopodobny, bo według szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego sprzedaż benzyny po trzech kwartałach 2012 już spadła o 4%, a diesla – 7,5%.

Do pełna?

Średnia krajowa za PB95 wynosi 5,45 zł za litr. Oczywiście znajdziemy tańsze stacje, np. dziś tankując w Dębicy za litr zapłacimy 5 zł, w Częstochowie 5,19, a w Białymstoku 5,43 zł. Trochę drożej przedstawia się sytuacja w przypadku posiadania diesla. Zalewając go olejem napędowym zapłaci się więcej w stosunku do benzyny. I tu w najtańszym tankowaniu króluje Dębica. Ropa waha się między 5,00 a 5,10 na Podkarpaciu. Według portalu cenapaliwa.pl najdrożej dziś zatankujemy w Tomaszowie Lubelskim za 5,55 zł za litr. W kwestiach LPG nie byłabym już tak optymistyczna. Tu może pojawić się podwyżka. Wszystko jest zależne od Rosji. Jednak od razu uspokoję, jeżeli pojawi się jakieś wahanie, nie będzie ono gwałtowne. Uzupełniając autogaz do końca tygodnia powinnyśmy zapłacić w granicach 2,68-2,80 zł. za litr.

Tankujemy do pełna?