Kiedy używać świateł przeciwmgielnych?

0

Światła przeciwmgłowe w niektórych sytuacjach okazują się bardzo przydatne. Ale tylko w niektórych. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach należy ich używać.

sp1

Światła przeciwmgłowe powinno się używać tylko w sytuacjach ograniczonej widoczności, czyli podczas nisko osadzonej mgły. O tym, jak niebezpieczna bywa jazda w czasie takiej mgły trzeba się przekonać ‘naocznie’, tzn. prowadzić samochód podczas takiej pogody.

Głównym zadaniem świateł przeciwmgłowych jest ostrzeganie innych pojazdów, że nasz samochód znajduje się na drodze, że także jest w ruchu. Dla kierowcy, który używa tego światła jest ono bezużyteczne, tzn. nie poprawia w żaden sposób widoczności. Światła przeciwmgłowe mogą okazać się przydatne dopiero w warunkach naprawdę gęstej mgły, kiedy widoczność spada do zaledwie kilku metrów. Wtedy ich światło powinno działać na naszą korzyść.

Dodajmy, że w warunkach gęstej mgły nigdy nie włączajmy świateł drogowych, czyli tzw. długich, gdyż ich światło zostanie na tyle rozproszone, że naszym oczom, zamiast lepszej widoczności, ukaże się biała ściana.