Otwórz bagażnik nogą

System, który doceni każdy, kto choć raz uprawiał ekwilibrystykę w celu otwarcia bagażnika na przykład na sklepowym parkingu. Wystarczy wykonać odpowiedni ruch nogą pod tylnym zderzakiem, a bagażnik sam się otworzy!

Ford na targach w Genewie zaprezentuje innowacyjny bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika w najnowszym Fordzie Kuga. To pierwszy taki system w tym segmencie pojazdów. Aby otworzyć lub zamknąć bagażnik wystarczy wykonać odpowiedni ruch nogą pod tylnym zderzakiem samochodu. Rozwiązanie jest doskonałym przykładem ewolucji technologii zorientowanych na użytkownika i jest gotową receptą na codzienny problem – jak otworzyć lub zamknąć bagażnik mając jednocześnie zajęte ręce.

Nie tylko bagażnik

Zespół zajmujący się stworzeniem tego systemu poświęcił sześć miesięcy na prace prowadzone wspólne z laboratorium Forda (Human Machine Interface). W ich trakcie, podczas testowania systemów prototypowych dostosowanych do poprzedniej generacji Forda Kuga, korzystano z pomocy woluntariuszy. Drobiazgowe testy prowadzone w realnych warunkach miały na celu opracowanie ruchu nogi aktywującego system, oraz wyeliminowanie jego zakłóceń przez inne systemy. Bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika jest elementem opracowanego przez Forda systemu Intelligent Access umożliwiającego otworzenie samochodu i uruchomienie go bez wyjmowania kluczyka z kieszeni lub torebki.

Jak to działa?

Dwa czujniki ulokowane w tylnym zderzaku rozpoznają właściwą osobę i reagują na odpowiedni ruch jej nogi (noga wyprostowana i lekko uniesiona). System zaprogramowany jest tak, że aktywować go może jedynie odpowiedni ruch nogi, a jednocześnie ignoruje on przebiegające pod zderzakiem zwierzęta lub impuls wywołany najechaniem na nierówność. System zadebiutował w Fordzie Escape w Ameryce Północnej pod koniec ubiegłego roku. Inżynierowie Forda przekalibrowali system w samochodach przeznaczonych na rynek europejski, tak żeby mógł działać bez zakłóceń po zamontowaniu uchwytu holowniczego. Automatyczny bezdotykowy system otwierania i zamykania drzwi bagażnika dostępny będzie jeszcze w tym roku jako opcja z systemem bezkluczykowego systemu otwierania i uruchamiania pojazdu Keyless Entry w najnowszym Fordzie Kuga.