Uwaga na rowerzystów!

rowerzysta

Wypadki z udziałem rowerzystów, bez względu na sprawcę, są groźne przede wszystkim dla nich samych. 

Uwaga na ciężarówki

Szczególnie niebezpieczne są zdarzenia drogowe 
z udziałem samochodów ciężarowych – w co szóstym takim wypadku ginie człowiek*. Do większości wypadków z udziałem rowerzystów przyczyniają się w szczególności kierowcy aut osobowych. Jednakże kolizja z dużymi pojazdami jest dla rowerzystów znacznie bardziej niebezpieczna. W ubiegłym roku doszło do 184 wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek, zginęło w nich 29 osób, co oznacza, że statystycznie w co 6. wypadku była ofiara śmiertelna. Dla porównania – w przypadku zderzenia w samochodem osobowym zgon był notowany statystycznie co 21 wypadków*. Ze względu na swoją masę, wielkość oraz prędkość, samochody ciężarowe są szczególnie niebezpieczne dla osób poruszających się na rowerze. Nie musi wcale dojść do kolizji pojazdów. – Dla rowerzystów groźny może być zaledwie pęd powietrza jadącego ze znaczną prędkością pojazdu ciężarowego – ostrzega Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. – Z tego względu kierowcy dużych aut powinni szczególnie uważać wyprzedzając rower i zachować od niego większą odległość – dodaje.

Wyjedź z martwego pola

Szczególnie niebezpieczna dla rowerzysty jest sytuacja, w której duży pojazd znajdujący się obok skręca w prawo. W przypadku ciężarówek rowerzysta będący przy krawędzi pasa może być niewidoczny dla kierowcy, ponieważ znajduje się w martwym polu – te tworzą się zarówno bezpośrednio obok pojazdu, jak i nieznacznie z przodu po prawej. W Holandii prawie jedna trzecia wypadków z udziałem samochodów ciężarowych i rowerzystów, podczas których dochodzi do poważnych obrażeń ciała, ma miejsce w martwym polu przy skręcie w prawo**.

Warto wiedzieć, że skręcając w prawo, samochód ciężarowy może najpierw podjechać bliżej lewej krawędzi, tworząc znaczną przestrzeń między pojazdem a krawężnikiem. Jednak 
w trakcie skrętu ciężarówka znów podjedzie bardzo blisko krawężnika. Jeżeli znajdzie się tam rowerzysta, może grozić mu niebezpieczeństwo. Dlatego warto korzystać z przepisu, który wszedł w życie w ubiegłym roku i zezwala rowerzystom na ustawianie się na środku pasa przed skrzyżowaniem. Rower jest bardziej widoczny, a co więcej taka pozycja nie pozwala innemu pojazdowi na zajęcie miejsca obok na tym samym pasie.

Porady dla rowerzystów

Pamiętaj, że kierowca może Cię nie zauważyć.

Unikaj jazdy obok ciężarówki – szczególnie w pobliżu skrzyżowań, nawet jeśli przestrzeń między krawężnikiem a pojazdem jest duża.

Nie zakładaj, że pojazd jedzie prosto, nawet gdy nie ma włączonego kierunkowskazu.

Dojeżdżając do skrzyżowania ustaw się na środku pasa – polskie prawo na to zezwala. Rower będzie bardziej widoczny, a obok Ciebie nie ustawi się auto.

Kiedy stoisz na pustym skrzyżowaniu, a obok Ciebie na tym samym pasie jednak zatrzyma się ciężarówka, pozwól jej odjechać pierwszej, aby upewnić się czy jedzie prosto, czy też skręca.

* Źródło: policja.pl

** Źródło: European Cyclists’ Federation

Źródło: Szkoła Jazdy Renault