Bądź widoczna!

Niestety nawet najbardziej przejrzyste szyby nie zapewnią dobrej widoczności, jeśli nie zadbamy o czyste reflektory.

sprawne wiata

O regularnym czyszczeniu świateł powinnyśmy pamiętać cały rok, a szczególnie w czasie opadów deszczu i śniegu. Nie zapominajmy też o przepalonych żarówkach, które powinny być wymieniane na bieżąco. Pamiętajmy również, że reflektory ulegają zabrudzeniu także gdy panuje słoneczna pogoda, dlatego regularnie czyszczone powinny być wszystkie światła – zarówno przednie jak i tylne.

W okresie jesienno – zimowym, dodatkowo bardzo przydatne mogą okazać się światła przeciwmgłowe, dlatego ich działanie także powinnyśmy skontrolować.

Dlaczego czyste światła są tak ważne? Zanieczyszczone, ograniczają widoczność i pole widzenia kierowcy. A ograniczona widoczność prowadzi do opóźnionej reakcji. Samochód z poprawnie działającym oświetleniem jest widoczny na drodze z dużo większej odległości. Zabrudzone reflektory mogą okazać się groźne zwłaszcza po zmierzchu i podczas jazdy w tunelu. Czyste światła ułatwiają również innym uczestnikom ruchu wcześniejsze spostrzeżenie nadjeżdżającego z przeciwka pojazdu.

Przypomnijmy, że Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje, że za zakryte światła (w tym brudne) grozi mandat do 200 zł. To samo tyczy się m.in. tablic rejestracyjnych.