Obwoźne kino w Dacii Duster

W jaki sposób można propagować i popularyzować idee dotyczące zdrowia, higieny czy szkolnictwa w małych wioskach w Afryce? Na znakomity pomysł wpadł producent filmowy Christian Lambert.

dacia-duster2

W 2001 roku, po realizacji zdjęć do filmu w Afryce, Christian Lambert zdał sobie sprawę, że większość lokalnych mieszkańców, którzy brali udział w tej przygodzie nie tylko nigdy nie zobaczy tego filmu, ale nigdy nie widziała filmu w ogóle. Wtedy właśnie narodziła się idea obwoźnego kina, którą aktywnie wspiera Dacia, użyczając jej swoje samochody.

Z czasem powstało Stowarzyszenie Roving Digital Cinema. To niezwykłe przedsięwzięcie i pełni pasji ludzie, którzy na pokładzie siedmiu samochodów Dacia Duster przemierzają bezdroża Afryki, aby pokazywać ludziom filmy i przy okazji popularyzować idee dotyczące zdrowia, higieny czy szkolnictwa. Dziś Stowarzyszenie Roving Digital Cinema posiada 11 mobilnych projektorów, na których zaprezentowano filmy już ponad 7 milionom mieszkańców Afryki. Obwoźne kino to dla większości mieszkańców wiosek w Mali, Burkina Faso, Senegalu czy Nigrze pierwsze tego rodzaju doświadczenie w życiu.

Początki jednak nie były łatwe. Jak mówi Christian Lambert, zainteresowanie było ogromne, jednak szybko okazało się, że bez odpowiednich samochodów przemierzanie ponad 50.000 km rocznie po drogach Afryki jest niemożliwe. – Zwróciliśmy się do Renault z propozycją finansowania siedmiu Dusterów dla naszego obwoźnego kina. Nie tylko dostaliśmy te auta, ale dodatkowo otrzymaliśmy niezwykle atrakcyjną ofertę na zakup dodatkowych – wspomina Lambert.