Nowy, kompaktowy SUV Mercedesa

Mercedes-Benz GLA na nowo odkrywa definicję kompaktowego SUV-a. Oficjalna premiera modelu odbędzie się podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie.

Nowy model dołącza do szerokiej gamy SUV-ów marki Mercedes-Benz. Obecnie liczy ona pięć modeli (GLA, GLK, ML, GL oraz G). Jednocześnie GLA jest czwartym z rodziny pięciu nowych samochodów kompaktowych spod znaku trójramiennej gwiazdy. Te już oferowane – Klasy A, B i CLA – spotkały się na rynku ze znakomitym przyjęciem. Tylko w pierwszej połowie br. znalazły na całym świecie 173 362 nabywców (+58,0 proc.). Szczególnie zasługi w przyciąganiu nowych klientów ma Klasa A. Około 50 proc. kupujących ten model w Europie jeździło wcześniej autem innej marki.

Jak przystało na codziennego towarzysza, nadwozie GLA kryje wszechstronne wnętrze. Oparcia tylnych foteli można nie tylko całkowicie złożyć, ale i regulować kąt ich pochylenia. Pojemny bagażnik (od 421 do 836 litrów) ma foremny kształt, a nisko położna krawędź załadunku oraz szeroka tylna klapa (na życzenie – sterowana elektrycznie) ułatwia wykorzystanie przestrzeni.
Standardowe wyposażenie nowego SUV-a obejmuje m.in. monitor zmęczenia ATTENTION ASSIST oraz radarowy system COLLISION PREVENTION ASSIST z adaptacyjnym układem Brake Assist, który teraz pomaga uniknąć ewentualnej kolizji lub minimalizuje jej skutki już od prędkości 7 km/h.

Mercedes-Benz-GLA-3

Mercedes-Benz-GLA-4

Na życzenie GLA oferowany jest z pakietem śledzenia pasów ruchu Lane Tracking z systemami Blind Spot i Lane Keeping Assist oraz z układem Adaptive Highbeam Assist, przełączającym nocą światła drogowe na mijania i odwrotnie. Opcjonalny asystent Active Parking Assist umożliwia automatyczne parkowanie równoległe oraz prostopadłe.

Gama silnikowa GLA składa się z 1,6- i 2-litrowych jednostek benzynowych o mocy od 115 kW (156 KM) w GLA 200 do 155 kW (211 KM) w GLA 250 oraz dwóch turbodiesli o pojemności 2,1 litra. Słabszy z nich – GLA 200 CDI – generuje moc 100 kW (136 KM) i 300 Nm maksymalnego momentu obrotowego, a mocniejszy – GLA 220 CDI – odpowiednio, 170 KM i 350 Nm.

W salonach auto pojawi się na początku 2014 roku.

Mercedes-Benz-GLA-2

Źródło: Mercedes-Benz