Nowa Tesla już 9 lutego

Być może zaprezentowanie nowego modelu od czasu Roadstera zajęło Tesli 4 lata. Z trzecim modelem będzie inaczej. Tesla X pojawi się w roku 2013 lub 2014.

Choć Tesla skupia się teraz na modelu S, który pojawi się w sprzedaży tego roku w czerwcu, to prace nad modelem X ciągle trwają. Najprawdopodobniej pojawi się on w formie prototypu już 9 lutego, czyli w dniu otwarcia Chicago Auto Show 2012.

Luksus dla 7 osób

Nowy crossover będzie zawierał nawet bardziej nowoczesne rozwiązania niż siedmiomiejscowy model S, włączając w to trzeci rząd siedzeń, dzięki któremu samochód będzie w stanie wygodnie pomieścić siedem dorosłych osób, jednocześnie zachowując swój luksusowy charakter.

Będzie taniej

Model X będzie powstawał w tej samej fabryce, co model S. Liczba produkowanych egzemplarzy może sięgnąć 15 000 rocznie. Cena będzie równie wysoka, a nawet wyższa od modelu S, którego ceny rozpoczynają się od 57 tysięcy dolarów. We wcześniejszych komentarzach przedstawiciele Tesli mówili, że model X pojawi się na rynku przed upływem dwóch lat od premiery modelu S, co pozwala na oczekiwanie premiery między rokiem 2013 a 2014.

Dyrektor generalny Tesli Elon Musk zauważa, że cały czas technologia baterii poprawia się, co sprawia, że kolejne samochody mogą mieć jeszcze lepsze możliwości, począwszy od modelu X. Oprócz tego roczny koszt baterii może być o 7-9 procent niższy, co może nie wydawać się dużą kwotą, ale staje się znaczące w perspektywie kilku lat.