Nocne pułapki

noc

Nocą człowiek gorzej widzi i mniej sprawnie i dokładnie ocenia odległość. Do tego dochodzi słabsze rozróżnianie kolorów. Jak to pogodzić z bezpieczną jazdą na drodze?

noc

Wszystkie te niedogodności powodują, że jazda nocą niesie ze sobą o wiele więcej niebezpieczeństw, niż podróż za dnia – zwłaszcza w miejscach nieoświetlonych latarniami. Jak sobie z tym radzić? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Światła drogowe

Poza obszarem zabudowanym i na obszarach nieoświetlonych możemy używać świateł drogowych. Musimy jednak je wyłączyć, gdy tylko zobaczymy samochód nadjeżdżający z naprzeciwka. Światła drogowe mocno oświetlają drogę przed nami, jednak jednocześnie oślepiają kierowców jadących z przeciwnego kierunku. Jeśli z kolei samochód jadący z naprzeciwka używa świateł drogowych i nie wyłącza ich, mimo, że pojawiłyśmy się w ich zasięgu, unikajmy patrzenia w centralny punkt świateł, gdyż będzie to oślepiać. Skup się na prawej krawędzi drogi i wykorzystaj ją jako odnośnik Twojej pozycji.

Dbaj o czystość

Zanieczyszczone klosze przednich lamp spowodują, że nie będą one oświetlały drogi w takim stopniu, w jakim mogłyby to robić. Będzie to skutkowało ograniczonym polem widzenia. Brud na tylnych lampach spowoduje z kolei, że będą one słabiej widoczne dla samochodów jadących z tyłu. Z tego powodu zadbaj o przetarcie kloszy przynajmniej raz w tygodniu.

Ustawienie reflektorów

Pamiętaj o prawidłowym ustawieniu wysokości reflektorów. Źle ustawione reflektory będą powodować, że będziemy gorzej widzieć drogę. Mogą też oślepiać innych kierowców.

Pamiętaj o odległości

W nocy trudniej jest oceniać odległości między samochodami, dlatego gdy nie jesteś pewna, w jakiej odległości znajdujesz się od poprzedzającego samochodu, warto po prostu zwolnić i zwiększyć dystans.