Nissan Qashqai – bestseller w nowej odsłonie

Nissan-Qashqai-2014-1

W 2007 roku Nissan wprowadził na rynek model, który dał początek segmentowi crossoverow. Do tej pory Qashqai znalazł już 2 miliony nabywców. Teraz producent prezentuje nowe wcielenie bestsellera.

Nowy Qashqai jest pierwszym modelem zbudowanym na nowej platformie CMF (Common Module Family) sojuszu Renault-Nissan. Model ten ma być atrakcyjny zarówno dla klientów zainteresowanych autami kompaktowymi, jak i dla tych, którzy dotychczas użytkowali większe samochody, ale planują przesiadkę do mniejszego i oszczędniejszego modelu.

Samochód jest o 49 mm dłuższy oraz minimalnie niższy i szerszy od swojego poprzednika. Wyraziste detale, jak na przykład oryginalnie przetłoczona pokrywa silnika, dodają prestiżu, nie zmieniając przy tym charakterystycznej estetyki modelu Qashqai. Auto oferuje też bardziej przestronny przedział pasażerski i duży bagażnik z podłogą umożliwiającą zmianę jej konfiguracji. Wygospodarowano nawet specjalny schowek na tylną półkę zdemontowaną w celu przewiezienia większego bagażu.

Nissan-Qashqai-2014-2

Nissan-Qashqai-2014-5

Nissan-Qashqai-2014-6

Qashqai został wyposażony w liczne nowoczesne technologie. W skład pakietu Safety Shield wchodzi m.in. autonomiczny system hamowania awaryjnego, system monitorujący zachowanie kierowcy oraz system rozpoznawania znaków drogowych.

Kolejne innowacje dotyczą poszerzonej oferty jednostek napędowych. Wszystkie silniki wyposażone są w turbosprężarkę, co pozwoliło zmniejszyć ich pojemność skokową oraz ograniczyć zużycie paliwa i emisję CO2 (nawet do 99 g/km), przy zachowaniu dobrych osiągów. Dalszą poprawę efektywności uzyskano poprzez obniżenie masy pojazdu – nawet o 40 kg w przypadku niektórych wersji – mimo bogatszego seryjnego wyposażenia.

Na większości rynków klienci wybierać będą najczęściej wersje z napędem na przednią oś, ale w ofercie znajdą się też odmiany z napędem ALL-MODE 4×4-i i sześciobiegową skrzynią manualną lub nową przekładnią Xtronic.

Nowy Nissan Qashqai został zaprojektowany i skonstruowany w Europie, z myślą o europejskich klientach. Produkcję ulokowano w brytyjskich zakładach Nissana w Sunderland. Sprzedaż na wybranych rynkach w różnych częściach świata rozpocznie się na początku 2014 roku.

Nissan-Qashqai-2014-9

Źródło: Nissa