Niezbędne wyposażenie – czyli o czym nie zapomnieć wyjeżdżając w podróż?

0

Przed wyruszeniem w wakacyjną podróż warto sprawdzić, czy posiadamy wszelkie niezbędne elementy wyposażenia naszego pojazdu. O czym powinniśmy pamiętać?

Co rozumiemy pod hasłem 'niezbędne wyposażenie’? To przede wszystkim gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Gaśnica, z obiektywnych przyczyn, mus znaleźć się w każdym samochodzie. Ważne jednak, byśmy wiedzieli, gdzie się znajduje i by było to łatwo dostępne miejsce. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że w chwili, gdy gaśnica jest potrzebna, my jej zaczynamy dopiero szukać. Najbezpieczniej trzymać ją pod lub obok siedzenia kierowcy.

Trójkąt ostrzegawczy okaże się niezbędny w momencie, kiedy będziemy musieli niespodziewanie zatrzymać się na drodze. Często myślimy, po co nam trójkąt, przecież nic mi się nie może stać. Nic bardziej mylnego. A stłuczka? A brak paliwa? A nagła awaria? Trójkąt ma ostrzec kierowców nadjeżdżających z tyłu, że przed nimi wydarzyło się coś niespodziewanego, co wymaga zmniejszenia prędkości i ominięcia przeszkody. Trójkąt może okazać się szczególnie przydatny po zmroku, kiedy jest ciemno i widoczność jest ograniczona. Pamiętajmy, że za brak gaśnicy i trójkąta możemy otrzymać mandat.

Kolejnym ważnym elementem jest apteczka samochodowa. Z apteczką związanych jest kilka ważnych kwestii. Po pierwsze, jej posiadanie nie jest wymagane przez prawo, jednak apteczka przyda się zawsze wtedy, kiedy zdarzy się jakiś wypadek – mniej lub bardziej poważny w skutkach. Po drugie, w apteczce nie powinny znajdować się żadne leki, które w krótszym i dłuższym okresie tracą ważność. Po trzecie, powinny się za to w niej znaleźć bandaże, opaski elastyczne i uciskowe, rękawiczki jednorazowe, nożyczki i koc chroniący przed przegrzaniem i wychłodzeniem organizmu.

Pamiętajmy, że w niektórych krajach obowiązkowe jest wożenie kamizelki odblaskowej. W Polsce nie jest obowiązkowa lecz także może się przydać (zwłaszcza po zmroku). Bardziej przezorni powinni zabrać ze sobą w podróż też narzędzia do wymiany koła, mały kanister na paliwo i linkę holowniczą.