Niebezpieczne dziury

Mimo coraz większej ilości remontów i budowy nowych można odnieść wrażenie, że stan dróg z zimy na zimę coraz bardziej się pogarsza…

Każda z nas, która choć raz doznała bliższego spotkania z dziurą w jezdni wie, że my same narażone jesteśmy na niebezpieczeństwo, a nasz samochód na uszkodzenia. Przede wszystkim może dojść do zniszczenia ogumienia, a także felg. Jeżeli uderzenie będzie mocne może dojść także do usterek zawieszenia.

Skontroluj zawieszenie przed wiosną

W czasie, kiedy po zimie na drogach pojawia się więcej dziur, podzespoły odpowiedzialne za tłumienie nierówności są bardziej narażone na uszkodzenia. Jednym z elementów przygotowania samochodu do sezonu wiosennego powinna być zatem kontrola elementów zawieszenia. Nawet jeśli wyczujemy tylko drobne usterki nie powinnyśmy ich bagatelizować. W niedalekiej przyszłości mogą one stać się przyczyną niebezpiecznych uszkodzeń i zachowań samochodu.

Do objawów uszkodzonego zawieszenia mogę należeć np. luz w układzie kierowniczym, skrzypienie w czasie kręcenia kierownicą, czy też stuki dochodzące z podwozia. Jeśli chodzi zaś o amortyzatory, ich zużycie objawia się najczęściej kołysaniem samochodu na nierównościach. Pamiętajmy, że do serwisu powinnaś się wybrać zawsze, kiedy wyczujesz, że samochód zachowuje się inaczej niż zwykle.