Tylko 47% polskich kierowców zna finansowe konsekwencje jazdy bez OC – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Badania pokazują, jak niewiele osób zdaje sobie sprawę jakie konsekwencje grożą za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Jak się okazuje, w Polsce panuje ogromne przyzwolenie na jazdę bez OC. Nie akceptuje jej tylko 15% Polaków, mimo że prawie wszyscy zdają sobie sprawę, że jazda bez OC jest nielegalna. Większość kierowców obawia się jedynie mandatu od policji i nie wie, że grozi im jeszcze prawie 2 tysiące złotych kary od UFG (od nowego roku 3 tys. złotych) oraz konieczność zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez OC!
Podatek czy ubezpieczenie?
– Wyniki badań są szokujące – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Niestety Polacy wciąż traktują to ubezpieczenie niemal jak podatek, a nie to czym ono jest w rzeczywistości, czyli ochroną posiadacza pojazdu przed finansowymi skutkami spowodowanego wypadku – dodaje.
67% posiadających auto zdaje sobie sprawę, że konsekwencją jazdy bez OC jest również konieczność zwrotu odszkodowania za wypadek spowodowany pojazdem bez tej polisy. Warto przypomnieć, że finansowe konsekwencje takiego wypadku obciążają nie tylko właściciela pojazdu, ale również kierowcę-sprawcę.
200 tysięcy bez ubezpieczenia
Jak się okazuje, najwięcej kierowców (80%) świadomych jest tylko najmniej dotkliwej sankcji, czyli 50 złotowego mandatu za brak dowodu ubezpieczenia podczas kontroli drogowej.
Z szacunków Funduszu wynika, że po polskich drogach porusza się około 200 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Rocznie ich kierowcy powodują około 5,5 tysiąca wypadków. Kosztuje to pozostałych właścicieli samochodów około 50 milionów złotych (firmy ubezpieczeniowe oferujące to ubezpieczenie płacą składkę na UFG). W minionym roku do zapłaty kary za brak OC UFG wezwał ponad 18 tysięcy posiadaczy pojazdów.