Ból głowy, nudności…znasz to?

Nawet gdy we krwi nie ma już alkoholu to ból głowy, wrażliwość na światło, nudności i inne objawy występujące kilka godzin po jego spożyciu obniżają Twoją sprawność jako kierowcy.

Bl gowy nudnociznasz to

Wszelkie dolegliwości popularnie zwane kacem pojawiają się, gdy w organizmie nadal znajduje się alkohol. Niewiele z nas zdaje sobie jednak sprawę, że ich największe nasilenie przypada na moment, kiedy poziom alkoholu we krwi spada do zera. Złe samopoczucie może się utrzymywać od 8 do nawet 24 godzin.

Typowymi objawami występującymi w tym czasie są: ból głowy, wrażliwość na światło, nudności, irytacja, zmęczenie oraz ogólne złe samopoczucie fizyczne i psychiczne. – Kierowca, który odczuwa takie dolegliwości może mieć problemy z koncentracją, szybką reakcją oraz prawidłową interpretacją zagrożeń i sygnałów dawanych przez innych kierowców – tłumaczy Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Napój energetyzujący nie pomoże

Jak pokazują statystyki, osoby prowadzące pojazd na tak zwanym kacu popełniają dwa razy więcej wykroczeń, cztery razy częściej zjeżdżają ze swojego pasa ruchu oraz przez ponad 1/4 czasu jazdy przekraczają limit prędkości! Nie ma co ukrywać, w takim stanie nie powinnyśmy siadać za kierownicę, gdyż ryzyko kolizji czy wypadku gwałtownie wzrasta. Mało tego, by poczuć się lepiej często sięgamy po różne środki, w tym napoje energetyzujące. Jednak jak pokazują badania, takie działanie może być niebezpieczne, gdyż napoje te poprawiają jedynie subiektywną ocenę samopoczucia i możliwości.

Napoje energetyzujące zmniejszają uczucie bólu głowy, osłabienia i suchości w ustach, jednak nie wpływają znacząco na poprawę koordynacji ruchowej i czasu reakcji na bodźce wizualne. Takie działanie może wpływać na zwiększenie prawdopodobieństwa wypadku, ponieważ błędnie oceniamy swoją gotowość do jazdy. – Prawidłowa ocena własnych możliwości jest kluczowa dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Kierowca, któremu wydaje się, że jest w stanie bezpiecznie prowadzić, podczas gdy tak w rzeczywistości nie jest, może stanowić duże zagrożenie na drodze – przestrzegają eksperci Szkoły Jazdy Renault.

Dajmy organizowi szansę na regenerację i powrót do prawidłowego funkcjonowania i zrezygnujmy z prowadzenia samochodu od kilkunastu godzin do doby od spożycia alkoholu.

Źródło: Szkoła Jazdy Renault, The National Safety Commission, Alcoholism, Clinical & Experimental Research, policja.pl