Najtaniej w Rzeszowie, najdrożej w Gdańsku: jak kształtują się ceny OC w największych polskich miastach?

Ubezpieczając samochód, chcielibyśmy móc zakupić obowiązkową polisę OC możliwie po najniższej cenie. Błędem jest wykupywanie ubezpieczenia w pierwszym lepszym towarzystwie ubezpieczeniowym, bowiem można przez to stracić nawet kilkaset złotych. Jak kształtują się średnie ceny ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej w polskich miastach?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Większość kierowców w Polsce zdaje sobie sprawę, że cena ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, obowiązkowego w naszym kraju dla właścicieli pojazdów podlegających rejestracji, zależy przede wszystkim od pojemności silnika samochodu, od jego marki i wieku. Nie bez znaczenia pozostają również zniżki i zwyżki, które przysługują bądź obciążają kierowcę wykupującego dla swojego samochodu ubezpieczenie OC.

Niemniej, miejsce rejestracji auta również ma wpływ na ostateczną wysokość składki ubezpieczeniowej. W większych miastach za OC zapłacimy więcej, niż w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich.

W mniejszych miejscowościach trudniej o wypadek

Duże miasta, takie jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, mają mocno rozwiniętą infrastrukturę drogową i potencjalnie zdarza się tam więcej wypadków niż w mniejszych miejscowościach. W stolicy niewątpliwie jest więcej kierowców niż np. w Rybniku czy w Częstochowie, stąd też i wypadki zdarzają się tam rzadziej. Towarzystwa ubezpieczeniowe określają, że duże metropolie miejskie charakteryzują się wyższą szkodowością, czyli częściej dochodzi w nich do wypadków i kolizji, w których ubezpieczyciel musi pokryć z ubezpieczenia sprawcy koszty szkód majątkowych i osobowych.

Ceny OC są różne w poszczególnych miastach, u różnych ubezpieczycieli. Jak wynika z raportu porównywarki mFind, wśród miast wojewódzkich ubezpieczenia OC najtańsze są w Rzeszowie, zaś najdroższe w Gdańsku. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że wybierając jakiegokolwiek ubezpieczyciela, bez porównania ze sobą ofert innych towarzystw ubezpieczeniowych, nawet w Rzeszowie możemy zapłacić więcej za polisę OC niż w „drogim” Gdańsku. Porównywarka OC pokaże właścicielowi samochodu, w której firmie ubezpieczeniowej będzie mógł liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC.

Średnia cena ubezpieczenia OC w Polsce, według przytaczanego raportu, wynosi 519 zł. W Rzeszowie średnio za ubezpieczenie samochodu w ramach polisy OC kierowca zapłaci niecałe 300 zł u najtańszego ubezpieczyciela, zaś u najdroższego – nawet 500 zł. Stąd też warto porównywać ze sobą ceny ubezpieczeń OC nawet w tym samym mieście. Różnice jak widać, mogą być niebagatelne.

ceny-oc-2