Wszystko, co powinnaś wiedzieć o prawie jazdy

Dla wielu osób prawo jazdy jest absolutną podstawą do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu. Dokument ten umożliwia nam korzystanie z samochodu, dzięki czemu stajemy się bardziej mobilni i niezależni. „Prawko”, jak często określa się ten dokument, to też marzenie wielu młodych ludzi wkraczających w dorosły wiek. Kto z nas nie marzył o tym, by w końcu móc poprowadzić samemu samochód? Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w samym tylko 2013 roku wydano ponad 447 tysięcy nowych dokumentów prawa jazdy. Dlatego też warto przypomnieć sobie, czym dokładnie jest ten dokument – co nam daje, w jaki sposób go zdobyć i jakie są jego rodzaje.

Prawo jazdy – jaka kategoria?

Prawo jazdy to dokument wydany przez odpowiednie organy państwowe, który upoważnia nas do prowadzenia pojazdów silnikowych. W dokumencie tym stosuje się konkretne kategorie uprawnień, które określają, jakimi typami pojazdów możemy się poruszać. Kategorie te można znaleźć na tylnej części prawa jazdy – jest ich obecnie 14. Są one oznaczone konkretną literą i cyfrą, a także specjalną ikonką przedstawiającą dany typ pojazdu.

1

Jak zdobyć prawo jazdy?

W powszechnym użyciu określenie prawo jazdy dotyczy najczęściej kategorii B, a więc uprawnień do prowadzenia samochodu osobowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. By przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B, trzeba najpierw odbyć kurs w jednym z wielu ośrodków szkolenia kierowców. Taki kurs składa się z minimum 30 godzin lekcyjnych (45 minut) dotyczących części teoretycznej, a następnie z 30 godzin zegarowych części praktycznej. Podczas części teoretycznej weźmiemy udział w wykładach i ćwiczeniach, które pozwolą nam zdobyć odpowiednią wiedzę na temat kodeksu drogowego, poruszania się po drogach i użytkowania samochodu.

Następnie czekają nas tak zwane jazdy, czyli część praktyczna realizowana już za kierownicą „elki”, czyli specjalnie przystosowanego samochodu. Podczas części praktycznej zawsze będzie towarzyszył nam instruktor, którego zadaniem jest nauczyć nas sprawnego i poprawnego poruszania się samochodem po drogach publicznych.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B to wydatek od 900 zł do 1500 zł – wszystko zależy od lokalizacji i wielkości danego miasta. Na szczęście na rynku jest bardzo dużo ośrodków szkolenia kierowców, dlatego też wysoka konkurencja wpływa na obniżenie ceny kursów. Warto więc sprawdzić ofertę wielu takich ośrodków, co z pewnością pozwoli nam wybrać tę najkorzystniejszą finansowo.

2Po kursie na prawo jazdy czeka nas następny etap, czyli egzamin państwowy. Składa się on z dwóch części – teoretycznej i praktycznej. Podczas części teoretycznej będziemy musieli odpowiedzieć na kilkadziesiąt pytań w formie testowej – egzamin taki zdaje się na komputerze w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD).

Po zdaniu części teoretycznej można zapisać się na egzamin praktyczny, na który niestety trzeba czekać czasem i miesiąc czasu. Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na terenie WORDu i ma celu sprawdzenie umiejętności i wiedzy kandydata z zakresu przygotowania samochodu do jazdy i podstawowych manewrów za kierownicą. Czeka nas więc sprawdzenie stanu technicznego pojazdu – między innymi poziomu oleju w silniku oraz płynu do spryskiwaczy, a także sprawdzenie świateł zewnętrznych i sygnału dźwiękowego pojazdu. Następnie egzaminator poprosi nas o przygotowanie samochodu do jazdy – odpowiednie dopasowanie fotela, zagłówka, wysokości pasów bezpieczeństwa, kierownicy oraz wszystkich lusterek. Kolejny etap to manewry na placu, które mają odzwierciedlić realne sytuacje na drogach publicznych, takie jak płynne ruszanie z miejsca, ruszanie pod górkę oraz płynna jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu. Po zdaniu części na placu możemy wyruszyć na drugą część egzaminu, czyli do miasta. Podczas egzaminu na drogach publicznych egzaminator oceni nasze umiejętności z zakresu prowadzenia samochodu, zdolności oceny sytuacji na drodze oraz znajomości przepisów ruchu drogowego.

Koszt egzaminu teoretycznego w WORDzie to ok. 30 zł, a za egzamin praktyczny zapłacimy 140 zł.

Jazda samochodem – przyjemność, ale także odpowiedzialność

Gdy już otrzymamy dokument prawa jazdy, możemy zacząć poruszać się po drogach publicznych jako ich pełnoprawny użytkownik. Trzeba jednak pamiętać, że jazda samochodem to także wielka odpowiedzialność. Dobry kierowca zawsze troszczy się o bezpieczeństwo, zarówno swoje, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Jednak wypadki i stłuczki zdarzają się codziennie i może to dotknąć każdego z nas. Dlatego też stosuje się powszechnie ubezpieczenia komunikacyjne. Każdy samochód poruszający się po drogach musi mieć wykupione aktualne ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej. Ubezpieczenie to chroni kierowcę przed konsekwencjami finansowymi ewentualnych szkód, jakie może on wyrządzić innym uczestnikom na drodze. Dlatego zawsze upewnij się, czy pojazd którym się poruszasz, posiada aktualne OC.

Jeśli jeszcze nie posiadasz prawa jazdy, a jesteś już w wieku uprawniającym do jego otrzymania, nie pozostaje nic innego, jak już dziś zapisać się na kurs i niebawem stać się pełnoprawnym kierowcą samochodu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: https://www.libertydirect.pl/komunikacyjne/