Najbezpieczniejszy samochód w historii testów NCAP

0

Pięć gwiazdek w najnowszym teście euro NCAP i najlepszy wynik łączny w historii testów. Które auto jest tak bezpieczne?

Najnowsze Volvo V40 zapewnia 98% ochrony dorosłych pasażerów i 100% ochrony pieszych – jeszcze żaden samochód w historii nie uzyskał tak wysokich ocen. – To fantastyczny rezultat – podkreśla Thomas Broberg, starszy doradca techniczny ds. bezpieczeństwa w Volvo Car Corporation. – Jesteśmy dumni, że posiadamy w naszej gamie jeden z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Zrobiliśmy tym samym kolejny krok w kierunku naszego najważniejszego celu, który chcemy osiągnąć w roku 2020: braku ofiar śmiertelnych i poważnie rannych w samochodach Volvo.

Przypomnijmy, że jednym z elementów badań Euro NCAP są tzw. crashtesty, które przeprowadzane są w czterech kategoriach. Auta testowane są pod kątem ochrony dorosłych pasażerów, dzieci podróżujących samochodem i pieszych, a także pod względem systemów wspomagania bezpieczeństwa.

Euro NCAP oceniło Volvo na maksymalną notę 5 gwiazdek. Ponadto ochrona dorosłych pasażerów uzyskała najlepszy rezultat w historii testów: aż 98%. To jednak nie wszystko – w kategorii wspomagania systemów bezpieczeństwa Volvo V40 uzyskało maksymalną liczbę punktów: 100%.

Nowy rekord V40 ustanowiło także w kategorii ochrony pieszych, głównie dzięki innowacyjnej poduszce powietrznej chroniącej pieszego. W jaki sposób działa? Czujniki z przodu auta wykrywają zetknięcie się z pieszym, a ładunek pirotechniczny otwiera zawiasy maski pojazdu i podnosi ją przy pomocy poduszki. Nadmuchana poduszka pokrywa swoim zasięgiem słupki boczne oraz 1/3 przedniej szyby, dzięki czemu łagodzi skutki zderzenia i chroni głowę pieszego.