Najbardziej wszechstronny Land Rover?

W 1987 roku Land Rover zapragnął stworzyć samochód, który uzupełni lukę między surowym Defenderem a luksusowym Range Roverem. Tak narodziła się koncepcja Discovery.

land-rover-discovery-4-5

Planowanie i przygotowywanie produkcji trwało tylko dwa lata, bowiem już w 1989 roku rozpoczęto produkcję nowego Land Rovera Discovery. Brytyjska marka twierdzi, że to najbardziej wszechstronny model w gamie.

Discovery to jedna z nielicznych, o ile nie jedyna udana próba połączenia samochodu do jazdy w terenie oraz na drogach utwardzonych. Discovery został bowiem stworzony zarówno do brodzenia w wodzie, wdrapywania się i przemierzania bezdroży, jak również jako komfortowy samochód rodzinny.

Kolejną bardzo ważną datą w historii Land Rovera jest rok 2009 – to wtedy świat ujrzała 4 generacja Discovery – samochód jeszcze bardziej uniwersalny. Czym różni się od dużych niemieckich SUV-ów? Wszystkie oczywiście kochają długie, proste autostrady, ale w terenie to właśnie Discovery użyczy im opcjonalnej wyciągarki i własnego napędu, by umożliwić jak najszybsze znalezienie się znów na twardym asfalcie.

land-rover-discovery-4-3

W najnowszej wersji Discovery jedną z nowości jest m.in. 8 biegowa skrzynia biegów, dostępna na rynkach z wymaganą normą emisji spalin EU5. Mocniejsza wersja znanej trzylitrowej jednostki w połączeniu z nową skrzynią biegów generuje aż 256KM. Oczywiście w gamie modelowej na 2012 rok nie zabrakło takżę pięciolitrowej jednostki V8, która także pracuje w połączeniu z uaktualnioną 6-biegową skrzynią. Bardzo przydatnym dodatkiem jest ponadto system Hill Start Assist, dostępny bez ingerencji kierowcy, który pozwala podczas ruszania pod górę na spokojne przeniesienie nogi z pedału hamulca na pedał gazu.

land-rover-discovery-4-2