Myjnia ręczna czy automatyczna?

Warto poświęcić więcej czasu na wizytę w ręcznej myjni. Koszt mycia ręcznego jest wyższy niż mycia automatycznego, ale szczotki niszczą lakier. Specjaliści zalecają korzystanie z myjni ręcznej, gdzie jest dostęp do specjalistycznych środków czyszczących.

Warto czasami ( np. po zimie ) odnowić i zabezpieczyć lakier poprzez nałożenie np. warstwy wosku. Ponadto są myjnie które świadczą usługi mycia podwozia i warto z takiej operacji po zimie skorzystać- radzi Jacek Michalski, kierownik serwisu Toyota- Ukleja. Myjnie ręczne świadczą większą gamę usług niż automatyczne. Jeżeli już korzystamy z usług myjni automatycznej warto zwrócić uwagę na program mycia. Bardzo ważny jest program wstępny – spłukanie nadwozia w celu uniknięcia rys na lakierze wywołanych wcieraniem np. piasku przez szczotki- dodaje.

Warto zwrócić uwagę (choć pewnie jest to trudne) na jakość szczotek. Powinny być one regularnie zmieniane. Dlatego lepiej korzystać z myjni na większych stacjach benzynowych, gdzie istnieje większe prawdopodobieństwo regularnych wymian tych elementów. Przed wjazdem na myjnie automatyczną nie zapomnijmy o złożeniu lusterek zewnętrznych i wykręceniu lub schowaniu anteny oraz zamknięciu wszystkich drzwi i okien.

– Jeśli ktoś długo korzysta z usług myjni automatycznej powinien co pewien czas wykonać operacje polerowania lakieru i zabezpieczenia warstwy wierzchniej lakieru przy pomocy np. wosku. Tak więc udać się do myjni ręcznej- zauważa J. Michalski. Jeżeli natomiast jesteśmy zmuszeni do mycia samochodu we własnym zakresie, należy zaopatrzyć się w szampon samochodowy , najlepiej z woskiem. Ilość dozowania szamponu znaleźć możemy na opakowaniu. Samochód zaczynamy myć od spłukania go wodą w celu wstępnego zmycia np. piasku. Mycie szamponem przy użyciu gąbki rozpoczynamy od góry na dół, czyli dach, szyby, pokrywa silnika, bagażnika, bok pojazdu i koła.

Ponownie spłukujemy nadwozie wodą. Wodę zbieramy przy pomocy ściągaczki do wody bądź irchy. Następnie miękką szmatką wycieramy nadwozie , wnęki, progi, itp. Na samym końcu czyścimy szyby przy pomocy płynu do szyb. Jeżeli mamy czas i chęci można samemu również woskować swoje auto. Gama takich środków dostępna jest w sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych. Ceny również nie odstraszają.