Lakier jak malowany!

Mikrodermabrazja, kwasy, peeling to zabiegi, na które się decydujemy, by wyglądać pięknie. A co z naszym autem? Odpowiednie kosmetyki i zabiegi pozwolą na utrzymanie jego karoserii w idealnym stanie. W co warto zainwestować, a z czego zrezygnować?

Zabezpieczenie

Przed chwilą wyjechałyście autem z salonu? Chcecie aby zawsze wyglądało perefekcyjnie? Powinnyście zabezpieczyć karoserie. – Lakier w nowych autach jest miękki i ekologiczny, bardzo łatwo go zarysować. Aby przez cały czas wyglądał tak jak pierwszego dnia po zakupie, powinniśmy go zabezpieczyć powłoką ochronną – informuje Marcin Żrałek, z firmy Dimantowa Ochrona Lakieru zajmującej się profesjonalną regenarcją lakieru. Ceny takiego zabiegu zależą od dwóch czynników: na jak długi okres chcemy zabezpieczyć lakier auta i jakich jest ono rozmiarów. Przykładowo: za zabezpieczenie lakieru i tapicerki na okres 3 lat w samochodzie wielkości VW Golfa zapłacimy 650 zł,. Za roczne zabezpieczenie lakieru w aucie tego typu zapłacimy 220 zł *.

Zosia Samosia

Renowacja auta, po prawej stronie to dopiero połowa prac.

Jesteś właścicielką starszego auta, którego karoseria ma już kilka zadrapań i odprysków? Możesz przekazać samochód w ręce specjalisty aby poprawił niedoskonałości, albo usunąć je samodzielnie. Regeneratory lakieru, kredki koloryzujące czy oryginalne zaprawy pozwolą zakamuflować rysy i są stosunkowo niedrogie. Możemy je znaleźć na każdej stacji benzynowej i w sklepach z kosmetykami do pielęgnacji samochodu. – Rynek jest pełen produktów, które są tanie, ale nie są trwałe. Cena może być kusząca, jednak zawsze lepiej kupić profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji samochodu – przekonuje Marcin Żrałek. Za profesjonalne produkty do regeneracji lakieru zapłacimy nawet 300 zł, podczas gdy zwykłe regenatory kupimy już od 20 zł. Niestety jak wspominał specjalista, efekty użycia tańszego produktu mogą być niezadowalające. Okazuje się, że lepiej barwią ręce, niż samą karoserię.

Odrodzenie

...i Subaru po renowacji.

Możemy się bardzo starać, kupować drogie kosmetyki, przeprowadzać różne zabiegi w domu, ale tak naprawdę ich efekt nie będzie taki jak po wizycie u specjalisty. Podobnie jak w salonie kosmetycznym, profesjonaliści w serwisach korzystają ze specjalnych produktów, które w kombinacji z ich umiejętnościami dają zupełnie inne efekty niż domowa „kuracja”. Musimy jednak uważać – serwisu, w którym chcemy przeprowadzić renowację lakieru nie powinniśmy nigdy wybierać w ciemno – przypomina specjalista. – Jeśli nasi znajomi nie są w stanie nam nikogo polecić, możemy zawsze podjechać do wybranego zakładu i obejrzeć samochody, które już zostały poddane zabiegowi – dodaje. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy wybierzemy opcję mechanicznej renowacji lakieru. Jej koszt waha się w granicach od 1000 do 1500 złotych w zależności od wielkości pojazdu. Cena ręcznej renowacji wynosi 300 zł dla samochodu wielkości Hondy Civic, a 550 zł dla auta wielkości BMW X5. Należy jednak dodać, że zabieg wykonywany ręcznie pozwala usunąć tylko część rys.

Marcin Żrałek z Diamentowej Ochrony Lakieru radzi jak utrzymać lakier w dobrym stanie:

► Szczególną uwagę przy konserwacji auta należy zwrócić na mycie, aby drobinki brudu czy piasek nie dostały się pod irchę czy gąbkę.
► Nie należy korzystać z myjni mechanicznych, a jedynie z ręcznych, które oferują mycie bezdotykowe. To pomoże zachować idealny wygląd na dłużej.
► Warto jest również zabezpieczyć lakier samochodu powłoką ochronną aby zatrzymać procesy starzenia lakieru.
► Jeśli auto jest już lekko podniszczone – przed zabezpieczeniem zalecamy zrobienie profesjonalnej renowacji zniszczonego lakieru.
► Zabezpieczenie powłoki lakierniczej jest szczególnie zalecane przed zimą, ponieważ jest to bardzo ciężki okres dla lakieru samochodowego i przeważnie samochody po zimie nie wyglądają tak dobrze jak przed nią.

* Koszty usług wycenione są według cennika Diamentowej Ochrony Lakieru na stronie: www.ochronalakieru.pl