Robaki jazda z szyby!

0

Zmorą wszystkich chyba Autopolek jest wszelkiego rodzaju robactwo rozbijające się na szybach i karoserii. Nieusuwane ograniczają widoczność i niszczą auto. Czasem trudno się ich pozbyć, ale jest na to rada.

Wybierając się w dalsza podróż samochodem nie sposób uniknąć widoku martwych robaków zostawiających po sobie trudne do usunięcia plamy. Wystarczy wyjść z auta, by przekonać się, że jest ich znacznie więcej na karoserii, lusterkach czy reflektorach. W czasie jazdy możemy próbować je usuwać za pomocą wycieraczek wraz z woda ze spryskiwaczy. Niestety czasem tylko bardziej się rozmazują. Zwłaszcza kiedy na szybie rozbije się całkiem duży „zwierz” zostawiając klejącą, wielką, tłustą palmę. Fuj!

Co więc możemy zrobić?

– Można zastosować preparat do czyszczenia szyb, który rozrabiamy z wodą. Zaleca się wymianę piór wycieraczek. Podczas podróży należy częściej myć szyby przy użyciu spryskiwacza – radzi Jacek Michalski, szef serwisu Toyota – Ukleja z Suchego Lasu. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekały z oczyszczaniem, zaschnięte owady na szybie, czy wycieraczkach będą stanowiły nie lada problem. Ich usunięcie będzie na pewno bardzo pracochłonne. Do tego, substancje pozostawiane przez rozbite robaki mogą zniszczyć lakier naszego auta. – Pamiętać musimy także o usuwaniu owadów z gumek wycieraczek poprzez ich dokładne umycie.

Pod żadnym pozorem nie usuwajcie owadów z karoserii na sucho. Nie skrobcie zabrudzonych miejsc! W ten sposób tylko trwale uszkodzicie lakier.

Najlepszym sposobem jest stosowanie środków z grupy Anti – Insekt. Czyszczenie nadwozia odbywa się poprzez spryskanie zanieczyszczonego miejsca, odczekanie kilku minut i spłukanie wodą – wyjaśnia J. Michalski. Pozostawione robaki mogą wżerać się w lakier doprowadzając do małych uszkodzeń, których konsekwencją może być rdza. – Jeśli mamy problemy z usunięciem zabrudzeń, dobrym sposobem jest spolerowanie lakieru po wcześniejszym jego umyciu. W sprzedaży znajduje się gama past polerskich w niskich cenach – dodaje szef serwisu Toyoty. Firma Webasto ma w swojej ofercie urządzenie o nazwie HotShot. Uruchamiane przez naciśnięcie jednego przycisku w 30 sekund podgrzewa płyn do szyb do temperatury ok. 65 st. C. i spryskuje nim przednią szybę pojazdu. W ten sposób bardzo łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia. Zimą dodatkowo zapobiega parowaniu i zamarzaniu oczyszczonej szyby.

Jakie środki i gdzie kupić?

Środki chemiczne możecie zakupić m.in. na stacjach benzynowych i w sklepach motoryzacyjnych. Środki czyszczące dostępne są w pojemnikach ze zraszaczami 500ml, 100ml i większych. Najbardziej znane to K2, SONAX, itp. Koszt zakupu wynosi od ok. 8-10zł za pojemnik 500ml.