Miejskie auto przyszłości

0

Smart Forvision to drugi koncept Smarta, prezentujący innowacyjne spojrzenie marki na nowoczesne auta miejskie o niekonwencjonalnym wyglądzie.

Oba modele prezentują nowy język marki, którym projektanci będą się posługiwać przy tworzeniu następców Fortwo i Forfour. W Forvision zastosowano kilka rewolucyjnych rozwiązań, m.in. plastikowe koła, dzięki czemu każda z opon waży po ok. 3 kg., a zatem mniej niż aluminiowa obręcz. Do konstrukcji przedziału pasażerskiego oraz drzwi użyto włókno węglowe wzmocnione żywicą epoksydową, dzięki czemu zaoszczędzono na tym elemencie 30% w porównaniu z konstrukcją aluminiową i aż 50% wagi w porównaniu z konstrukcją stalową.

Kiedy zatem zobaczymy nowa wersję Fortwo? Najprawdopodobniej w połowie przyszłego roku, choć dokładna data nie jest jeszcze znana. Wiemy natomiast, że nowy model będzie bazował na nowej platformie z tylnym napędem, która została zbudowana w wyniku aliansu z Nissanem-Renault. Płyta ta będzie także bazą dla nowego Renault Twingo. Forvision jest oczywiście samochodem elektrycznym, a energię do akumulatora zapewniać ma bateria słoneczna umieszczona na dachu.

– Ostatnie koncepty Smarta prezentują innowacyjne spojrzenie na tworzenie miejskich samochodów elektrycznych – powiedziała Annette Winkler, szefowa Smarta. – Nieprzerwanie przyświeca nam idea zerowej emisji spalin, dzięki czemu tworzymy zupełnie nowe koncepcje i materiały w zakresie izolacji, refleksji, lekkiej konstrukcji i zarządzania energią. Jako pierwsi stworzyliśmy także oponę skonstruowaną w pełni z tworzywa sztucznego. Nasze koncepty są na tyle rewolucyjnymi konstrukcjami, że nie możemy się już doczekać kiedy z centrum badawczego wyjadą w końcu na ulicę.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDo szkoły, marsz!;)
Następny artykułNowy SUV Mazdy