Lusterka a martwe pole

Martwej strefy można uniknąć na dwa sposoby. Pierwszy z nich to używane do tego swojej głowy. Nie chodzi bynajmniej o intelekt, ale o dosłowne jej poruszenie. Kiedy decydujemy się zmienić pas, zawsze upewniamy się w bocznym lusterku, czy przypadkiem jakiś pojazd nie zbliża się w naszym kierunku. W momencie, w którym chcemy zjechać na właściwy pas po prostu możemy spojrzeć przez ramię i upewnić się, że nic nam w tym nie przeszkodzi. Niektórzy wolą tą metodę, niż zaufanie zwykłemu szkiełku.

Rusz lusterkiem

Niestety, jeżeli jesteś początkującym kierowcą, możesz mieć problem z wyczuciem odległości i koordynacją. Spoglądając na drogę przez prawe, bądź lewe ramie nie będziesz widziała co dzieje się przed Tobą. Co stanie się, jeżeli kierowca przed Tobą gwałtownie zahamuje? Najpewniej wjedziesz w tył jego auta. Aby uniknąć takiej sytuacji proponujemy właściwie wyregulować wszystkie lusterka:

Lusterko wsteczne: Ważne, aby było ustawione w takiej pozycji, aby pokazywało drogę za pojazdem. Moje Panie, lusterko nie powinno być ustawione tak, abyście same mogły w każdej chwili poprawić makijaż. Wiemy też, że niektóre mamy ustawiają lusterko tak, aby widzieć z tyłu swoje maluchy, które są usadowione w foteliku dziecięcym. Rozumiemy, że chcecie zapewnić komfort swoim dzieciom, ale bezpieczniej będzie dla Was, jak i dla nich, gdy lusterko będzie prawidłowo pokazywało, co dzieje się za pojazdem.

Lewe lusterko boczne: W celu wyregulowania tego lusterka, należy przysunąć się do prawej szyby. Ustawiamy lusterko tak, aby był widoczny w nim tylko kawałek boku samochodu. Z pozycji kierowcy powinna być widoczna w zasadzie tylko droga.


Prawe lusterko boczne: W celu prawidłowego ustawienia tego lusterka, należy przesunąć się na środek pojazdu. Regulujemy lusterko tak, aby ze środka samochodu widoczny był tylko w małej części bok samochodu, powinno być to około 1/5 lusterka. Z pozycji kierowcy, powinnyśmy widzieć w lusterku tylko drogę.

Obserwuj otoczenie

Tak ustawione lusterka pozwolą nam na płynną obserwację otoczenia samochodu. W praktyce wygląda to tak: chcemy zmienić pas, na początku patrzymy w lusterko wsteczne, aby upewnić się, że żaden uczestnik ruchu nie ma podobnego zamiaru. W lusterku wstecznym powinniśmy widzieć cały pojazd, który jedzie za nami. Jeżeli ten właśnie samochód będzie chciał nas wyprzedzić, będzie powoli znikał z wstecznego lusterka, wtedy zerkamy na lusterko boczne. Pojazd zacznie pojawiać się w lewym lusterku, aż w końcu znajdzie się na takiej wysokości, że będziemy go widziały kątem oka. Jeżeli obserwując lusterka, będziemy widzieć w nich zbliżający się samochód, oznacza to, że są one ustawione w optymalny sposób i minimalizują obszar martwego pola. Pamiętajmy też, aby oprócz zerkania w lusterkach, cały czas musimy obserwować sytuację na drodze przed nami.

Niektórzy producenci samochdów znaleźli inny sposób na martwe pole. Np. w Audi modelu Q7 w lusterkach bocznych wmontowane są pomarańczowe diody. Zapalają się wówczas, gdy auto znajdujące się z tyłu przekracza pewną odległość. Nie sposób ich nie zauważyć. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia podróżowanie.