Czy zmęczenie wzroku zwiększa ryzyko wypadku?

wwzrok

Zapewne każda z nas choć raz poczuła opadające powieki w czasie prowadzenia pojazdu. Nie dość, że to nic przyjemnego, to jeszcze może doprowadzić do tragedii.

wwzrok

Już pierwsze symptomy zmęczenia wzroku powinny być dla nas ostrzeżeniem, że dalsza podróż może być niebezpieczna. Jakie jednak mogą być te pierwsze objawy zmęczenia wzroku? Objawów jest wiele, te najczęściej występujące to przede wszystkim łzawienie, pieczenie i ‘uczucie piasku’ w oczach. Zarówno wszystkie te objawy razem jak i każdy z osobna powinien być dla nas ostrzeżeniem, że nasze oczy są już zmęczone, a co za tym idzie – obniża się ostrość widzenia.

Pomogą ósemki

Co robić, kiedy zauważymy u siebie powyższe objawy? Przede wszystkim powinnyśmy zrobić sobie przerwę. Pomocne z pewnością okaże się wykonanie kilku prostych ćwiczeń. Jednym z nich jest kreślenie wzrokiem ósemek w powietrzu, by zmniejszyć napięcie gałek ocznych. Innym skutecznym ćwiczeniem jest np. kilkukrotne skupianie wzroku najpierw na przedmiotach będących blisko nas, później zaś znajdujących się w oddali. Te próby powinny skutecznie pobudzić nasz narząd wzroku.

By podróż była więc w pełni bezpieczna, nie możemy sobie pozwolić na zmęczenie wzroku. Zmęczony wzrok może sprawić, że np. nie dostrzeżemy na czas przeszkody na drodze, a wtedy tragedia gotowa.