Kto na A1 zyskuje 200 procent?

W ostatnim czasie głośno było o budowie autostrady A1. Specjaliści z serwisu Korkowo.pl sprawdzili czy poruszanie się już istniejącymi odcinkami tej autostrady jest opłacalne. Wyniki badań są zaskakujące.

A1 to częściowo płatna autostrada, która docelowo miałaby łączyć północ i południe Polski. Dla potrzeb badania specjaliści z serwisu Korkowo.pl przyjrzeli się odcinkowi A1, który biegnie między Gdańskiem a Toruniem (a dokładnie między Rusocinem a Nową Wsią). W analizie porównano czas i koszt przejazdu jaki ponoszą kierowcy poruszający się autostradą i ci którzy wybrali drogi krajowe.

Płacisz na bramkach, jedziesz szybciej

Przejazd między Gdańskiem a Toruniem z wykorzystaniem A1 trwa ok. 1 godziny i 45 minut, w trakcie których pokonuje się ok. 172 kilometrów. Koszt skorzystania z autostrady to 29.90 zł w jedną stronę. W obie strony przejazd będzie zatem kosztować ok. 60 złotych, przy założeniu, że poruszamy się autem osobowym.

Za darmo znaczy wolno

Alternatywna trasa omija A1 od strony wschodniej i prowadzi przez kilka mniejszych miejscowości (Gdańsk –Łęgowo – Tczew – Gniew – Nowe – Grudziądz – Wąbrzeźno Kowalewo Pomorskie – Toruń). Przejazd drogami krajowymi trwa nawet ok. 3 godzin 32 minut w trakcie których pokonuje się 186 kilometrów. Przejazd drogami krajowymi jest nawet dwukrotnie bardziej czasochłonny, ale przynajmniej nie trzeba za niego płacić. Co zatem wybrać? Jeżeli komuś zależy na czasie, to autostrada A1 pozwoli zaoszczędzić mu 1,5 godziny. Z drugiej strony, jeżeli kierowca nie chce płacić za przejazd to pozostaje mu dłuższa podróż po drogach krajowych.

kto-zyskuje-na-a1

Źródło: Korkowo.pl