Korki na żywo z nawigacją BMW?

Brytyjski dziennikarz tygodnika ‘Autocar’ przetestował nową funkcję nawigacji satelitarnej BMW – na żywo aktualizowane informacje o korkach. Jak stwierdził – to najlepszy dostępny na świecie tego typu system.

BMW nazwało swój wynalazek ‘Real Time Traffic Information’. Wg dziennikarza, to genialne rozwiązanie, które udało mu się przetestować przy okazji premiery nowej Serii 6 Cabrio, niesie ze sobą sporo przydatnych rozwiązań. W czym tkwi sekret nawigacji BMW? Otóż system ten generuje informacje z tysięcy telefonów komórkowych kierowców poruszających się akurat po drogach i na tej podstawie tworzy mapę sytuacji drogowej.

‘Real Time Traffic Information’ przekazuje informacje o natężeniu ruchu za pomocą kolorów. Zielony kolor oznacza, że ruch odbywa się w sposób normalny. Żółty kolor świadczy o tym, że częstotliwość samochodów na trasie się zwiększa, bursztynowy, że samochody poruszają się powili, zaś czerwony, że przed nami korek. Wg dziennikarza, system ten spisywał się bardzo dobrze, z wielką dokładnością rejestrując zmiany w natężeniu ruchu i natychmiast informując o tym kierowcę.

Szczerze mówiąc, wątpliwości budzi sposób w jaki nawigacja zbiera informacje o ruchu. W jaki sposób operatorzy bez wiedzy użytkowników telefonów udostępniają dane o ich lokalizacji? Dane to są co prawda anonimowe, jednak sam fakt, że tak się dzieje jest już niepokojący.